Jej cieľ je zachytiť ochorenie včas, správne ho liečiť a predísť tomu, aby z neho v dospelosti vznikla astma. Štatistiky totiž hovoria, že, ak sa problém nerieši, astma sa rozvinie takmer u každého druhého malého pacienta.

„Našou víziou je viac sa zamerať na podchytenie alergických ochorení už u detí,“ zdôrazňuje alergológ a imunológ Peter Pružinec. A nie je to len o víziách.
Podľa údajov z ambulancií počet pacientov každoročne rastie. Len vlani zaznamenali alergologické a imunologické ambulancie takmer 1,5 milióna návštev. U detí narástol ich počet medziročne o 3,5 percenta.
Dôležité je preto začať liečbu čo najskôr a ideálne aj cielene. Najúčinnejším spôsobom, ako alergiu skrotiť, je takzvaná alergénová imunoterapia. V praxi to znamená, že sa telu pravidelne podáva alergén v malých dávkach, vďaka čomu si naň imunitný systém postupne zvykne a prestane naň prehnane reagovať.
STVR online
Problémom však zostáva, že túto formu liečby u nás podstupuje stále veľmi málo pacientov. „Slovenské dáta síce hovoria o približne 16 percentách, čo je fajn, no stále máme na čom pracovať,“ upozorňuje imunológ Miloš Jeseňák.
Odborníci sa preto zhodujú: čím skôr sa alergia lieči, tým sa zvyšuje šanca, že dieťa v dospelosti nebude zápasiť s vážnymi prejavmi, astmou či chronickými ťažkosťami. A presne o to ide.
25 50 75 90