Úvod Novinky Tipy z programu

Dobrodružná cesta v podzemí vám v Televíkende ukáže svetlo na konci tunela a permoníkov

Úplne priamy tunel je raritou.

Dobrodružná cesta v podzemí vám v Televíkende ukáže svetlo na konci tunela a permoníkov Zdroj: TASR, Ján Krošlák

Na výlete budú prekvapení malí aj veľkí, veď sa úplne priamou cestou dostanú až do minulosti.

Dobrodružná cesta za svetlom na konci tunela

Vie sa, že meď spolu so zlatom a striebrom patrí k najstarším kovom, aké ľudia začali spracovávať. Medzi mladšou dobou kamennou od roku 4000 pred našim letopočtom až po dobu bronzovú od 3500 pred našim letopočtom bola doba medená, kedy sa na území Slovenska tiež začala ťažba medi.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Ak chcete o týchto časoch vedieť viac, k najstarším ťažobným miestam patrí oblasť Španej Doliny. Tu objavíte aj zázračný tunel, o ktorého histórii pre Televíkend sprievodkyňa cez Banský prekop Ingrid Šenkárová prezradila:

„Banský prekop sa začal raziť v roku 1956 ako dopravný prekop na prevoz rudy z osady Piesky do rudných baní v Španej Doline.“

Ingrid-Šenkárová Zdroj: STVR

Prechod cez Banský prekop je dobrodružnou cestou pod zem, ktorá je stále málo známou turistickou atrakciou ako pre rodiny s deťmi, tak aj pre tých starších, keďže tunel zo Španej Doliny má podľa Ingrid Šenkárovej viacero zaujímavostí:

„Máme takú raritu, že je úplne priamy. To znamená, že keď sa postavíte k mreži na jednej strane, tak vidíte svetlo na konci tunela.“

Svet rozprávok s permoníkmi

Banský prekop bol sprístupnený pre turistov v roku 2022 a dĺžku má 1605 metrov. Pod zemou na návštevníkov čakajú prekvapenia, keď pre deti sa otvára svet rozprávkových permoníkov, teda banských škriatkov.

Banský prekop sviečky Zdroj: STVR

A pre dospelých turistický prechod tunelom s výškou 2,20 metra a šírkou 2,95 metra je nevšedným zážitkom: „Počas prekopu sa zastavíme v prvej tretine, kde zapálime sviečky a vidíme jediné miesto, ktoré nie je spevnené.“

Čarovná história medi

Inak je Banský prekop vystužený oceľovými železobetónovými oblúkmi, lebo jeho stavba trvala napriek dĺžke 1605 metrov až päť rokov, lebo im prekop často zavalili tekuté piesky. Na druhom konci v osade Piesky sú miesta, kde sa meď ťažila už pred tisíckami rokov a turisti tu nájdu na haldách aj farebný minerál malachit.

svetlo-Banský prekop špania dolina Zdroj: STVR

Po návrate cez prekop sa viac o slávnej baníckej minulosti, keď sa meď odtiaľto vyvážala po stáročia do celej Európy v Španej Doline objavíte aj múzeum medi.

Viac sa o podzemných dobrodružstvách dozviete z nášho videa alebo z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Televíkend - STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90