Moderátor Štefan Chrappa v relácii Božie domy s Vandalom s trochu humornou nadsázkou v barokovom chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave povedal:
„Z tohto oltára človeku skutočne padne sánka.“
Pritom dvojvežový Kostol sv. Jána Krstiteľa v Trnave je prvou stavbou na území Slovenska postavený v barokovom štýle.
Najvyšší oltár u nás
Historička umenia Zuzana Dzurňáková s názorom na oltár súhlasila: „To máte pravdu. Je to jeden z najvyšších oltárov v strednej Európe z obdobia ranného baroka. Dosahuje výšku takmer 20 metrov.“

Katedrálny chrám Trnavskej arcidiecézy dal vybudovať v rokoch 1629-1637 arcibiskup jezuita Peter Pázmaň vďaka mecenášovi grófovi Mikulášovi Esterházymu z Galanty, ktorý si nechal nad rímskou nad vstupom urobiť nápis:
„Svätému Jánovi Krstiteľovi gróf Mikuláš Esterházy, palatín uhorského kráľovstva.“ Sprievodkyňa chrámom Zuzana Dzurňáková tieto informácie doplnila a tým ich aj zvýraznila:
„Tento kostol je zaujímavý tým, že sú v ňom zastúpené všetky etapy baroka. Čiže od ranného obdobia, až po vrcholné. A zvlášť je zaujímavý najmä výmaľbou v hlavnej lodi, lebo je venovaná patrónovi tohto kostola a to sv. Jánovi Krstiteľovi. Túto výmaľbu robili talianski a rakúski majstri, ktorí pôsobili vo Viedni. A keďže Trnava mala veľmi intenzívne kontakty s Viedňou, tak prichádzajú na naše územie a dopracovávajú tento interiér.“
Prvýkrát použili optický klam
Zaujímavosťou je takisto aj výmaľba bočných kaplniek, kde sa rozvíja hlavná téma mučeníctva. Objavujú sa nám tu témy ako „kráľovná mučeníkov, alebo mučeníci z rannokresťanského obdobia, alebo mučeníci, ktorí súvisia s našim územím. Ako napr. sv. Vojtech.“

Zaujímavosťou sú aj štukatérske práce, ktoré robili talianski majstri Jacopo Tornini a Domenico Rossi. K veľkosti oltára Zuzana Dzurňáková pridala raritnú informáciu:
„Prvýkrát sa tu úplne programovo narába s optickým klamom. Čiže platí nielen fyzikálny optický zákon, že čím pozeráme vyššie, sa nám veci a predmety zmenšujú, ale oni sú robené jednotlivé prvky úmyselne tak, aby dokázali vzbudiť v oku diváka dojem obrovskej výšky. Takže reálne nie je možné odhadnúť, akú výšku otlár v skutočnosti má.“
Chrám sv. Jána Krstiteľa je monumentálnou slohovo a štýlovo čistou sakrálnou stavbou ranného baroka. A Štefan Chrappa dodal: „Svojou umeleckou hodnotou presahuje hranice Slovenska.“ V roku 2003 chrám navštívil pápež Ján Pavol II.
STVR online
Viac sa dozviete z nášho videa, alebo aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo, či sledujte v sobotu ráno na Dvojke.
Zdroj: Božie domy s Vandalom, Dvojka, STVR - Stanislav Háber