Rozhlas sa v roku 1925 nazýval slovom rádiofónia.
Prví boli poštoví technici
Ľuboš Kasala: Rozhlasové vysielanie z Košíc.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pre TASR Marián Gladiš z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach povedal o prvom vysielaní na Slovensku viacero detailov:
„Zásluhou košických poštových technikov a úradníkov vyskúšali prvé pokusné vysielanie rozhlasu z Hanisky pri Košiciach v dňoch 20. až 22. decembra 1925.“
Šlo o priestory rádiotelegrafickej a rádiotelefonickej ústredne v Haniske pri Košiciach, o čom viac prezradil v Rozhlasovom lexikóne moderátor STVR Ľuboš Kasala.
Z archívu STVR našiel vyjadrenie vtedajšieho pracovníka Karla Janoušeka, ktorý o prvej rozhlasovej budove prezradil:
„Bola to taká úzka budova, prízemná a celkom malá. Neviem, čo tam dovtedy bolo. Všetko sme to adaptovali. Nebolo to izolované a tam bola predĺžená miestnosť, o ktorej sme prehlásili, že to bolo štúdio.“
„To bola taká malá miestnôstka, kde sme dali akumulátory, všetko do nej.“
Neboli tam toalety, ale uhlíkové mikrofóny
„Pred ňou bola tiež malinká miestnosť, o ktorej sme povedali, že je to čakáreň. Neboli tam toalety, nič. Tá malá čakáreň bolo všetko. Bolo to vybavené uhlíkovými mikrofónmi.“
Moderátor Ľuboš Kasala vysvetlil, že košická odbočka pražského Rádiožurnálu začala s pravidelným vysielaním 17. apríla 1927 na veľkonočnú nedeľu.
Skôr než v októbri 1930 otvorili štúdiový dom na Moyzesovej 7, prvou rozhlasovou budovou v Košiciach bol prízemný domček na dnešnej Poštovej ulici.
Záhada adries rozlúštená
Viac vo vysielaní vysvetlil redaktor Ján Kondor z košického štúdia STVR: „Táto malá rohová budova patrila vtedy košickému riaditeľstvu pôšt a telegrafov, ktoré malo svoje sídlo hneď vedľa na Poštovej 14.“
„Tam pôsobili všetci tí košickí rozhlasoví nadšenci českého pôvodu a dochádzali za prácou na tú rádio telegrafnú stanicu do Hanisky.“
Vysielanie zachytili aj v Poľsku
V roku 1925 použili rozhlasoví nadšenci v Haniske pri Košiciach na pokusné vysielanie nemecký vysielač Telefunken s výkonom desať kilowattov. Vysielalo sa z dvoch vojenských vysielačov, ktoré tu zostali po prvej svetovej vojne.
Vysielanie zachytili aj v Poľsku. Marián Gladiš vysvetlil, že pracovníci Riaditeľstva pôšt a telegrafov v Košiciach na tento účel prispôsobili vysielač na riadenie leteckej prevádzky na trase Praha – Košice – Moskva.
O prvom pokusnom rozhlasovom vysielaní vieme, že 20. decembra 1925 vysielali od 9.30 h na frekvencii, na ktorej vysielala Budapešť.
Rádio Regina Východ má dôvod na hrdosť
Dobová tlač písala, že pri vysielaní bolo počuť slabo reprodukovanú hudbu až do 10.00 h, keď sa ozvalo: „Haló, rádio Košice – Haniska.“
Budova v Haniske pri Košiciach, z ktorej zaznelo prvé rozhlasové vysielanie na Slovensku, dodnes stojí a je súčasťou závodu automobilky Volvo. Poverený riaditeľ Štúdia STVR Košice Jozef Puchala pri storočnom výročí 20. decembra 2025 dodal:
„Košice stáli pri zrode Slovenského rozhlasu a Rádio Regina Východ túto tradíciu s hrdosťou rozvíja dodnes.“
FIFA Majstrovstvá sveta vo futbale s STVR
Majstrovstvá sveta vo futbale sa konajú od 11. júna do 19. júla.2026
Zápasy naživo, štatistiky, zostavy tímov a ďalšie informácie o turnaji nájdete na webe stvr
Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Slovenský rozhlas, Rádio Regina Východ, STVR - Stanislav Háber