Americkí Mayovia patrili k najvyspelejším civilizáciám v dejinách ľudstva. Preto je historický výskum spojený s ich životom a poznaním sledovaný na celom svete s veľkou mediálnou pozornosťou.
Slováci objavili v Guatemale
Aj Rádio Slovensko informovalo, že slovenským vedcom sa podaril husársky kúsok. Našli v pralese jedno z najstarších miest mayskej civilizácie:
„Tím archeológov zo Slovenska a Guatemaly vedený profesorom Milanom Kováčom z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave objavil v severnej Guatemale pozostatky mayského mesta staré takmer 3000 rokov.“

Mayovia síce nepoznali koleso, dokázali sa však presúvať na veľké vzdialenosti. V pozorovaní oblohy boli majstrami a ich výpočty v astronómii potvrdzujú odborníci až v súčasnosti s pomocou vysoko vyspelých technológií.
Starí rodičia sú kamenné sochy
Ako to, že ich dokázali vypočítať pred tisíckami rokov, nik dostatočne jasne doteraz nevysvetlil. Navyše poznali nulu, ktorú objavili iní matematickí géniovia v ďalších ľudských civilizáciách oveľa neskôr. Mayovia vedeli, že Zem je guľatá tisícky rokov pred našou civilizáciou a prvými zisteniami astronóma Mikuláša Kopernika.
A Rádio Slovensko k tomu dodalo: „Výskumníci pomenovali nálezisko Los Abuelos, čiže Starí rodičia, pretože sa tam našli aj dve kamenné sochy pripomínajúce ľudské postavy pravdepodobne venované kultu predkov. Na mieste sa našlo aj observatórium, pyramídy a oltáre.“

Udivuje najmä staroveký systém rátania času podľa tzv. mayského kalendára, ktorý bol dokonalejší, než ako rátame čas dnes my. Čas Mayovia vnímali ako sled opakujúcich sa cyklov, kým my máme lineárny pohľad, kde čas a udalosti idú dopredu a nič sa nemôže opakovať.
Porovnávania s klimatickou krízou
Napriek svojej vyspelosti Mayovia často používali kruté rituály, keď obetovali bohom nielen zvieraciu, ale aj ľudskú krv. Často aj vlastnú. Napriek tomu udivujú ich znalosti z matematiky a iných vedných odborov.
Vedcov trápi otázka, prečo vyspelá civilizácia zanikla? Jej koniec sa porovnáva s našou situáciou v čase klimatickej krízy.

O úspešnom náleze v Guatemale tímu profesora Milana Kováča sa z vysielania Rádia Slovensko dozviete aj ďalšie podrobnosti:
„Nálezisko objavené v dažďovom pralese v provincii Petén sa rozprestiera na ploche približne 16 štvorcových kilometrov a bolo zrejme jedným z najstarších a najdôležitejších rituálnych centier mayskej civilizácie v regióne a datuje sa do stredného predklasického obdobia mayskej civilizácie, približne 800 - 500 rokov pred n. l.“
Majstrovstvá Európy 2025 do 21 rokov
Majstrovstvá Európy 2025 do 21 rokov sa konajú od 11. júna do 28. júna.
Živé vysielanie zápasov, štatistiky, zostavy tímov a ďalšie informácie o turnaji nájdete na webe stvr.sk.
Viac informácií získate aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Rádio Slovensko, TASR, SITA, pixabay, STVR - Stanislav Háber