Úvod Novinky Filmy a seriály

Za vynálezy získal Nobelovu cenu, za podporu Mussoliniho kritiku. Kto bol Guglielmo Marconi?

Sledujte taliansku minisériu inšpirovanú životom priekopníka bezdrôtovej telegrafie a nositeľa Nobelovej ceny.

Za vynálezy získal Nobelovu cenu, za podporu Mussoliniho kritiku. Kto bol Guglielmo Marconi?

Guglielmo Marconi bol taliansky fyzik, vynálezca a priekopník rádiovej komunikácie. Narodil sa v roku 1874 v Bologni a už ako mladý sa zaujímal o elektrinu a elektromagnetické vlny.

V roku 1895 uskutočnil prvý bezdrôtový prenos signálu na väčšiu vzdialenosť. O niekoľko rokov neskôr prekonal Atlantický oceán, keď v roku 1901 poslal signál z Anglicka do Kanady.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Jeho objavy položili základy pre vznik rádia, televízie aj bezdrôtového internetu. V roku 1909 získal Nobelovu cenu za fyziku spolu s Karlom Braunom.

Založil vlastnú spoločnosť na vývoj rádiovej techniky, ktorá zohrala dôležitú úlohu aj počas 1. svetovej vojny. Guglielmo Marconi bol aj členom talianskej akadémie a blízkym spolupracovníkom Mussoliniho režimu.

Temné stránky úspechu

Talianska miniséria Marconi divákov zavedie do obdobia tesne pred 2. svetovou vojnou. Píše sa rok 1937 a slávny vynálezca Guglielmo Marconi trávi čas striedavo vo svojej pracovni a na jachte, kde žije s manželkou a milovanou dcérou.

Jeho dovtedy neochvejnou vierou v prínos vedy pre pokrok a rozvoj celého ľudstva otriasa vývoj vo svete, kde sa schyľuje k svetovej vojne.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Kým novinári špekulujú o vývoji zázračnej tajnej zbrane, ktorá by dala Taliansku vojenskú prevahu, zhoršujú sa i jeho vzťahy s Mussolinim.

Keď s ním prichádza urobiť rozhovor taliansko-americká novinárka, Marconi dostáva príležitosť bilancovať a pripomenúť si svoj život od prvých vynálezov a pokusov, na ktoré sa sústredil už v mladom veku.

Nezmeškajte strhujúcu dvojdielnu minisériu Marconi. Sledujte príbeh muža, ktorý spojil svet, v piatok o 20.30 na Jednotke v dvoch častiach za sebou.

25 50 75 90