Úvod Novinky Tipy z programu

Kreatívne centrá Arténa STVR rozvíjajú medzinárodnú spoluprácu

Tentoraz sa spojili s islandskými tvorcami.

Kreatívne centrá Arténa STVR rozvíjajú medzinárodnú spoluprácu Zdroj: STVR

15. apríla 2025 sa v priestoroch veľkej kinosály kreatívneho centra Arténa v Bratislave uskutočnilo záverečné podujatie pilotnej fázy iniciatívy Štúdio 25: Island, ktorá si kladie za cieľ zlepšiť vzájomné porozumenie medzi Slovenskom a Islandom prostredníctvom kultúrneho vzdelávania. Podujatie bolo venované prezentácii výstupov projektu a jeho významným dosahom.

Program iniciatívy Štúdio 25: Island pokrýval od februára do apríla tohto roku spoluprácu medzi organizáciami, profesionálmi, lektormi a osobnosťami na Slovensku a na Islande.

Partnerské konzorcium v kreatívnych centrách STVR Arténa v Košiciach, Banskej Bystrici, Bratislave a vo Fellaskóli v Reykjavíku ponúklo širokej verejnosti päť tlmočených bezodplatných workshopov o islandskej kultúre, ktoré boli prístupné aj online prostredníctvom webovej stránky a sociálnych sietí.

Na záverečnom podujatí sa zúčastnili významní hostia zo Slovenska a Islandu, vrátane lekára a zároveň populárneho islandského DJ-a Dr. Victora Gudmundssona, Renáty Križanovej za sekciu Európskej územnej spolupráce Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, predsedníčky partnerskej organizácie Móðurmál – the Association on Bilingualism Renáty Peškovej, zakladateľky slovenskej školy na Islande Kristíny Domáňovej zo Stálej konferencie aktérov vo vzdelávaní, ako aj súčasnej riaditeľky školy Oľgy Kacianovej.

Ciele Iniciatívy Štúdio 25 Island priblížil Martin Šabľa, manažér Kreatívnych centier Arténa STVR Zdroj: STVR

„Iniciatíva Štúdio 25: Island predstavuje výnimočnú príležitosť na prehĺbenie vzájomného porozumenia medzi Slovenskom a Islandom prostredníctvom kultúrneho vzdelávania. Sme hrdí na to, že môžeme mladým ľuďom ponúknuť platformu na aktívnu spoluprácu, kde sa nielen učia o islandskej kultúre, ale aj prispievajú k tvorbe audiovizuálnych diel. Tento projekt ukazuje, že kultúra je mostom, ktorý spája národy a ich spoločné porozumenie môže viesť k inováciám a trvalým partnerstvám,“ povedal zástupca generálneho riaditeľa STVR Igor Slanina.

Podujatie bolo zamerané na prezentáciu výsledkov práce mladých Slovákov, ktorí sa zapojili do tvorby audiovizuálnych výstupov o islandskej kultúre, vrátane študentských reportáží a dokumentárneho filmu.

Film vytvárali mladí ľudia v spolupráci s konzultantmi z jednotlivých oblastí islandskej kultúry a profesionálmi zo Slovenskej televízie a rozhlasu. Súčasťou podujatia boli aj dve formy vzdelávania, ktoré v rámci iniciatívy prebiehali: otvorené pracovné dielne (OPD) pre začiatočníkov v audiovizuálnej tvorbe a inovačný ateliér pre mladých poloprofesionálov (OIA).

Dokumentárny film Island: krajina ohňa, ľadu a príbehov, ktorý vznikol v súvislosti s touto iniciatívou, ponúkne STVR svojim divákom v premiére dňa 20. apríla o 11.40 na Dvojke.

V rámci študentských príspevkov a následnej panelovej diskusie sa prítomní konzultanti z jednotlivých oblastí islandskej kultúry, medzi ktorými nechýbal aj Branislav Šiška, skúsený slovenský turistický sprievodca po Islande, podelili o svoje skúsenosti z Islandu.

Tie prítomných obohatili o cenné poznatky týkajúce sa islandskej kultúry, prírody a života na Islande. Zároveň lektori STVR poskytli nielen študentom, ale aj publiku cenné informácie týkajúce sa audiovizuálnej tvorby.

25 50 75 90