V posledných rokoch sa stretávame s čoraz častejším prípadom intolerancie na lepok. Ako je možné, že potravina, ktorá bola základom ľudskej stravy už viac ako 10 000 rokov, sa pre niektorých z nás náhle stáva nepriateľom?
Mnohí si kladú otázku, či sme tento problém doteraz jednoducho nepoznali, alebo či sa skutočne mení odolnosť nášho organizmu voči lepku.

Môže moderný životný štýl, rýchle zmeny v stravovacích návykoch a stres ovplyvňovať našu schopnosť spracovávať túto dávno známu zložku stravy?
Odborníci majú rôzne názory. Niektorí sa vracajú až do čias pravekých skupín lovcov a zberačov, ktorých strava nebola založená na obilninách.
Avšak od 50. rokov 20. storočia sa počet ľudí trpiacich celiakiou zvýšil štvornásobne. Navyše sa objavil nový fenomén – citlivosť na lepok u pacientov, ktorí netrpia celiakiou, čo je dnes označované ako intolerancia.

Tieto trendy naznačujú, že sa v populácii udial zvrat, s ktorým už lovsko-zberačské spoločnosti nemajú veľa spoločného. Môžu za to moderné spracovanie potravín a menej prírodná strava alebo iné spoločenské faktory?
STVR online
Ak vás zaujíma, prečo sa lepok premenil na zdroj problémov, pozrite si dokument Lepok – verejný nepriateľ vo štvrtok 3. apríla o 20:35 na Dvojke.
25 50 75 90