Céčka boli v čase socializmu drobné plastové výrobky rôznych farieb v rovnakom tvare písmena "C", ktoré sa tak mohli do seba spájať. Viac sa dozviete večer vo štvrtok 22.05 h 24. júla na Dvojke v dokumentárnom cykle Fetiše socializmu.
Mánia prelomila odpor silných
Týmto spájaním vznikali rôznofarebné visiace reťaze, ktoré naskladané zhora vedľa seba vytvárali závesy nahrádzajúce dvere. Neskôr, keď bolo jasné, že zbieranie céčok sa stala v spoločnosti doslova mániou, začali československé výrobné družstva vyrábať aj háčka, eská, áčka, či paragrafy.
V lete s červenými šatkami okolo hrdla
V období rokov 1948-1989 boli však ľudia zvyknutí na rôzne v súčasnosti už absurdné situácie. Deti cez prázdniny chodili do pionierskych táborov s červenými šatkami budovateľov socializmu okolo hrdla.

Pomaranče boli trebárs v obchodoch väčšinou len pred Vianocami. V obchodoch sa pred vianočnými sviatkami Ovocia a zeleniny tvorili dlhé rady čakajúcich, či vôbec niečo zostane, aby si ich mohli tiež kúpiť.
Na nedostatkový tovar sa čakalo
Rovnako sa chodilo stáť do dlhých rád pred mäsiarstvá, ak ste chceli získať niečo dobré pod zub na obed, či pred iné obchody najmä elektroniky, ktorá patrila k nedostatkovým tovarom.
Zo začiatku spomínané zbieranie céčok nebolo veľmi po chuti vládnych komunistických elít. Módne vlny totiž narúšali predstavu socialistickej ideológie o tom, čo má u spoločenských masách vytvárať pocit šťastia. Vlastnenie zberateľských drobných plastových výrobkov neznelo príliš ideologicky správne.
Niekedy došlo k uvoľneniu a aj módny hit bol zrazu povolený, ako trebárs v prípade zbierania céčok. Prispel k tomu iste aj známy spevák Michal David svojím hitom Zbiera céčka. Aj už vtedy populárna Beáta Dubasová piesňou Účesy zľahka komentovala postoj vládnucej triedy voči účesovým dizajnom mladých v rôznych strihoch.
STVR online
Ak sa radi vraciate v spomienkach do starých čias, sledujte dokument Fetiše socializmu vo štvrtok večer na Dvojke. Všetky epizódy nájdete v archíve STVR bez reklám a zadarmo.