Úvod Novinky Tipy z programu

Ako sa dá pestovať zelenina na farme zriadenej v centre veľkomesta?

Hydroponické pestovanie umožňuje využívať úsporne rôzne priestory.

Ako sa dá pestovať zelenina na farme zriadenej v centre veľkomesta? Zdroj: pixabay
Viete si predstaviť vypestovanú čerstvú zeleninu v telefónnej ústredni? Vo Farmárskej revue ukázali výsledky netradičnej hydroponickej farmy priamo vo veľkomeste v bratislavskej Petržalke.

Moderné metódy umožňujú rozličné riešenia. Také predstavili vo Farmárskej revue ako budúcnosť poľnohospodárstva podľa vesmírneho výskumu bez pôdy a bez slnka v priestoroch bývalej telefónnej ústredni v Petržalke.

Šalát hlavu nemá

Unikátny systém pestovania nastavil farmár Filip Toška a vytvoril vertikálnu hydropónnu farmu v bývalej telefónnej ústredni v Petržalke: „Šalát pestujeme iba listy a nie hlavy, čiže máme šalát vhodný na predaj za dva týždne, kým na poli by to trvalo 6 až 8 týždňov.“

Len na ploche 22 metrov štvorcových produkujú čerstvú zeleninu po celý rok, ako Filip Toška objasnil: „Zeleninu pestujeme od semienok, ktoré sadíme do čadičovej vaty.“

Priestor nad sebou

Na farme majú vertikálne umiestnené nádoby nad sebou na piatich podlažiach na spomínanej ploche 22 metrov štvorcových: „V skutočnosti na voľnej ploche poľa by to predstavovalo 180 metrov štvorcových.“

hydroponicke_pestovanie Zdroj: STVR

Celé pestovanie riadia a kontrolujú najmodernejšie technológie, ktoré vyhodnocujú, koľko minerálov a živín korene rastliniek potrebujú, keďže sú pestované bez pôdy.

Musia prepísať učebnice

Tento spôsob testujú pre vesmírne programy na pestovanie čerstvej zeleniny astronautmi na iných planétach, pričom odborníci uvažujú, že v budúcnosti si budú túto zeleninu podľa Filipa Toška pestovať ľudia sami doma:

„Systém je uzavretý, slnko nahrádzajú led žiarovky a najdôležitejšia je voda, ktorá cirkuluje v uzavretom systéme a je neustále pod kontrolou laboratórnych rozborov.“

zelenina papriky-uhorky-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Voda v cykle zatiaľ nebola kontaminovaná a zároveň ju silne okysličujú, aby rastliny dostávali presne to, čo potrebujú: „V učebniciach nenájdete postupy, ako systém vytvoriť, preto som musel vychádzať z učebníc určených pre klasické polia s pôdou a prirodzeným slnečným svitom.“

Viac sa dozviete aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Farmárska revue, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90