Populárny strom či krík rakytník rešetliakový sa niekedy prezýva aj citrónovník severu pre vysoký obsah vitamínu C a zdraviu prospešných látok v plodoch. Na Slovensku rastie unikátne množstvo druhov.
Plody a kôra obsahuje hormón šťastia známy serotonín. Za mimoriadne liečivý sa považuje najmä rakytníkový olej.
Pomáha na nervové ochorenia, ale aj pri rádioterapiách, popáleninách, či ateroskleróze. Nehovoriac o antibakteriálnych účinkoch a podpore ľudskej imunity, či o znižovaní úrovne cholesterolu.
Choďte do škôlok
Vo Farmárskej revue ovocinársky expert Ľudo Vašš radí na pestovanie nakupovať rastliny v miestnych pestovateľských škôlkach tam, kde bývate a máte k nim vzdialenostne najbližšie:
„Priamo pestovatelia v škôlkach dostávajú z predaja cez obchod minimum. Takže ich aj priamo podporíte. Navštívte priamo pestovateľské škôlky.“

Lenže Ľudo Vašš upozorňuje, že okrem podpory domácich pestovateľov získate aj vy nezanedbateľné výhody, ktoré oceníte:
„Častokrát sa pri transporte rastlín stáva, že sa pomiešajú štítky. Rastlinno-lekárske pasy, ktoré hovoria o tom, o akú odrodu sa jedná. A toto sa v škôlkach stáva minimálne. Takže máme väčšiu istotu o odrodovej pravosti.“
U samca vidíme veľké puky
Záhradkári tak majú záruku, že dostanú to, čo chcú, pričom Ľudo Vašš dáva dôraz na to, aby pestovatelia nezabudli, že „rakytník je dvojdomá rastlina, potrebujeme na pestovanie samca a aj samičku.“
Teda, ak sa lístky na rastlinkách popletú, nemusíme nakúpiť cez obchodníkov správne, čo chceme a potrebujeme.

Vieme aj sami prísť na to, ktorá rastlina je samec a ktorá samička, ale musíme to zistiť na jar, či cez leto. Ako Ľudo Vašš dodal:
„Najmä na jar a počas leta vidíme pohlavie kríka. Je jasne poznať, že samec má veľké puky a nemá žiadnu prítomnosť plodov. A na samičke vidíme, že z kvetov sa vytvára ovocie. Keď tie bobuľky sú ešte zelené, nie je vidieť, že sa zafarbujú, ale je tam dostatok bobuliek. Ľahko ich spoznáme.“
Na samičích vidíme bobule
Rakytník je výhodné pestovať, lebo okrem liečivého ovocia plného vitamínu C, ovocinársky expert Ľudo Vašš upozornil:
„Radil by som naozaj začať s pestovaním rakytníka, lebo celá rastlina je významne liečivá. Dokonca aj jeho listy, ktoré sa dajú nazbierať počas roka. Dajú sa usušiť a máme z toho vynikajúci liečivý čaj, ktorý pripomína chuťou čierny čaj.“
Viackrát Farmárska revue už ukázala, že rakytník je vhodný do živých plotov okolo domov, či záhrad, takže jeho pestovaním môžeme získať väčší benefit.
STVR online
Viac zistíte aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Farmárska revue - Stanislav Háber