Košický zlatý poklad je súťaž pre hudobníkov, ktorí nájdu odvahu aj prvýkrát v živote vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a ísť sa prezentovať najprv pred odbornú porotu.
Potom ich možno čaká vystúpenie priamo na pódiu pred divákmi a poslucháčmi v priamom prenose na Rádiu Slovensko a Rádiu Regina s tým, že záznam uvidia diváci Slovenskej televízie na Dvojke.
Odrazový mostík do kariéry
Pre tých, ktorí to s hudbou myslia vážne a snažia sa vystupovať, kde sa dá, môže byť súťaž odrazovým mostíkom do ďalšej kariéry, ale aj pre tých zakríknutejších je to dobrá skúsenosť. Veď aj Igor Timko z No name sa priznal vo vysielaní Slovenskej televízie na Dvojke:

„Nikdy by si nemal zabudnúť na svoje začiatky, lebo keď sa ti náhodou nebude niekedy chcieť na to pódium a je to jedno, či je to košický Kulturpark alebo veľká aréna, tak si spomeň, sakra, aké to bolo na tom začiatku. Aké to bolo ťažké, ako si sa bil o prvé momenty uznania, rešpektu, alebo úcty.“
Takže skúsenosť zo súťaže Košického zlatého pokladu je obohacujúca, čo platí rovnako aj opačne. V ročníku 2023 dostala šancu predstaviť sa na pódiu aj menej známa speváčka Janka Loneková, ktorá si navyše zvolila netradičnú prekvapujúcu pieseň:
„Ja si myslím, že existuje strašne veľa piesní a strašne veľa piesní o láske. Ale o láske k jedlu zasa toľko piesní nie je. Tak som si povedala, že by to možno bolo v niečom aj originálne.“
Pod africkým slnkom
Vyštudovaná zdravotná sestra, ktorá po Košickom zlatom poklade pokračovala v objavovaní ponúk sveta má láskavé srdce. Preto sa objavila ako dobrovoľníčka v ďalekej Ugande, aby rok pomáhala oveľa biednejším, než na akých narazíme u nás. Možno pritom Janka Loneková aj pod africkým horúcim slnkom tamojším deťom, ktorým dojímavo pomáhala, zaspievala svoju pieseň o láske k jedlu:
„Stále hútáš, rada ti našuškám, slovenská deva vždy sa vráti k haluškám, mňam. Šúľance, zemiakové placky vychutnám si po domácky. Žlté stránky prevetrám v kuchárkach našich starých mám. Čo sa týka buchiet s džemom, som stále v úžase nemom. Milujem aj makové slíže, aj tanier po nich vylížem. Slovenské vône vždy ma strhnú späť. Nevieš, čo tým myslím, dám ti odpoveď, keď stále hútaš, rada ti našuškám, slovenská deva vždy sa vráti k haluškám, mňam.“

Veď si africké detské srdcia získala rovnako, ako publikum na Košickom zlatom poklade, keď jej dali v Ugande meno Nakimuli, čo znamená kvetina. Janka Loneková spomínala, že k najsilnejším momentom jej misie patril zážitok, keď sa deti „zhŕkli sa okolo mňa a začali na mňa sypať lupienky kvetov.“
Speváčka Janka Loneková z Dvorian nad Nitrou sa vo vysielaní Slovenskej televízie na Dvojke na Košickom zlatom poklade priznala, že „od strednej školy si rada píšem rôzne pesničky.“
Využite svoju šancu
A tie vie Janka Loneková aj sama s gitarou interpretovať veľmi milým a sympatickým spôsobom, čo dokázala práve na Košickom zlatom poklade s piesňou Halušky, ku ktorej napísala text aj hudbu:
„Občas si napísané piesne aj zhudobním. No a vlastne tak mi napadlo, že možno by bola škoda nechať ich niekde v šuplíku, tak som sa rozhodla, že by som skúsila práve túto súťaž a že uvidíme.“

Prihlasovanie končí 1. septembra, ak ste interpret či hudobná formácia produkujúca populárnu pieseň, môžete poslať do súťaže Košický zlatý poklad 2025 svoju súťažnú pieseň a nenechávajte si vlastné skladby v "šuplíku", čo by bola škoda, ako vravela aj Janka Loneková.
Súťažné nahrávky je potrebné prihlásiť v dvoch krokoch. Prostredníctvom prihlasovacieho web formulára na stránke STVR a nahrávku súťažnej skladby v digitálnej forme (zvukový súbor vo formáte wav; 44,1 kHz -16 bitov) spolu s textom piesne (vo formáte DOCX) na adrese: Košický zlatý poklad - STVR.
Nahrávku i text treba označiť rovnako: Názov súťažnej skladby_Meno interpreta/Názov skupín.
STVR online
Máte možnosť sa nechať inšpirovať skúsenosťami vašich predchodcov, ktorí našli odvahu vystúpiť na Košickom zlatom poklade aj z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
Zdroj: Košický zlatý poklad, STVR - Stanislav Háber