„S pribúdajúcim vekom sa mení štruktúra spánku. Staršiu ľudia často spia plytkejšie, s väčším množstvom nočných prebudení a ich spánok býva kratší. Avšak potreba spánku zostáva a aj starší človek potrebuje v priemere šesť až sedem hodín spánku denne,“ vyjadril sa k spánkovým poruchám u starších ľudí neurogenetik Tomáš Eichler.
Príčiny nespavosti sú rôzne
„Seniori majú rôzne poruchy spánku. Najčastejšie sa objavujú pri zaspávaní, stretávame sa aj s tým, že ich spánok nie je plynulý a prebúdzajú sa v noci a skoro ráno,“ vysvetlila psychologička Silvia László, ktorá sa venuje starším ľuďom a seniorom.
Podľa odborníčky sú tieto problémy častokrát ovplyvnené ich denným režimom či prostredím, v ktorom sa títo seniori nachádzajú.
„Taktiež za to môžu rôzne ochorenia, ktoré sprevádzajú ich fyzický či psychický stav. Obzvlášť, ak majú nejaké nevyriešené problémy z minulosti, alebo sa im na to dokonca nabaľujú nové rodinné konflikty,“ tvrdíSilvia László, podľa ktorej sú na vine častokrát ťažké myšlienky, úzkostné stavy a trápenie. „Nekvalitný spánok je veľmi častým problémom aj pri demenciách,“ dodala.
STVR online
Ak vás trápi nekvalitný spánok v noci, doprajte si ho počas dňa. „Krátke zdriemnutie môže byť prospešné, ak netrvá príliš dlho. Ideálne by malo trvať tak pol hodinu. Dlhé denné spánky totiž môžu narušiť nočný spánkový režim a je nutné nájsť rovnováhu,“ upozornil neurogenetik Tomáš Eichler.
Podľa psychologičky je pri dlhotrvajúcich spánkových problémoch vhodné vyhľadať lekársku pomoc. „Máme skúsenosť, že lekár nasadí lieky a my ako psychológovia sa s tými ľuďmi o tom rozprávame, zisťujeme príčiny a snažíme sa to vyriešiť.“
25 50 75 90