STVR pri tejto príležitosti pripravila pre divákov a poslucháčov bohatý rozhlasový a televízny program. Nebudú v ňom chýbať premiérové dokumenty, filmy a rozhlasové relácie.
Jednotka ponúkne počas celého mája tematické vysielanie zamerané na druhú svetovú vojnu a jej historický odkaz. Priestor dostanú priame prenosy, filmové a dokumentárne premiéry, televízna klasika aj výnimočné zahraničné akvizičné snímky, ktoré kladú dôraz na hodnotu ľudského života a dôležitosť mieru.
V deň výročia, vo štvrtok 8. mája, uvedie Jednotka bohatý program v špeciálnej vysielacej štruktúre. Deň odštartuje slovenskými televíznymi klasikami s vojenskou tematikou, o 7.20 to bude Leto na Rovniach a o 8.40 Explózia, po ktorých bude nasledovať priamy prenos spomienkového podujatia z Piešťan.
Diváci budú môcť sledovať pietny akt kladenia vencov, oficiálny program na pódiu, vojenskú dynamickú ukážku Ozbrojených síl SR a Vojenskej polície, ako aj prísahu kadetov.
Po prenose odvysiela Jednotka premiéru dokumentu Slnko je sloboda o osude ekonóma Juraja Sterna, ktorý sa počas vojny skrýval so svojou rodinou. Následne o 13.30 si diváci budú môcť pozrieť filmový titul v réžii Jána Svěráka Po strnisku bosý a o 15.20 bude tematické vysielanie pokračovať oscarovým filmom Obchod na Korze.
Podvečer uzavrie snímka Deň, ktorý neumrie v réžii Martina Ťapáka s hereckým obsadením ako Štefan Kvietik, Radoslav Brzobohatý či Emília Vášáryová. Večer o 20.30 bude patriť slávnostnému galaprogramu s názvom 80. výročie víťazstva nad fašizmom, ktorého ústredným motívom je poďakovanie za 80 rokov života v mieri.

Špeciálne vysielanie zavŕši o 22.05 premiéra koprodukčného vojnového filmu STVR Ema a smrtihlav. Ide o adaptáciu románu Petra Krištúfka o vojne a láske, ktorá nepozná hranice, v réžii Ivety Grófovej s Alexandrou Borbély a Milanom Ondríkom v hlavných úlohách.
Tematické vysielanie bude pokračovať počas celého mája. V piatkové večery ponúkne Jednotka sériu silných vojnových snímok: 9. mája - Odsun, 16. mája - Bitka v ústí Šeldy, 23. mája – Plán A a 30. mája - Operácia Eichmann.
Počas štyroch májových nedieľ uvedie televízna Jednotka výpravnú štvordielnu drámu Boj o Moskvu, ktorá patrí k zlatému fondu vojenskej filmovej kinematografii.

V rámci pondelkového Európskeho kino klubu uvedie Jednotka 12. mája oceňovaný film Pianista a 19. mája mrazivý krimitriler Operácia Napoleon.
Dvojka sa k výročiu ukončenia druhej svetovej vojny pripojí pestrou ponukou filmových titulov a televíznych dokumentov, ktoré približujú rôzne podoby vojnového utrpenia, odporu, odvahy aj morálnych dilem.
V deň výročia 8. mája uvedie Dvojka tematické vysielanie od skorého rána až do večera. Deň odštartuje o 8.35 dokumentom Veteráni 2. svetovej vojny. O 9.50 prenesie televíznych divákov film Poslední parlamentári do prvých dní po skončení vojny a o 10.40 to bude film Vláčik do stanice víťazstvo.
Nasledovať budú diela z pohľadu detských hrdinov – 11.55 Prešporská kasáreň maľovaná a o 12.50 Sivá húska. Chronologický oblúk doplní o 13.50 poetická Chvíľka poézie s veršami Güntera Eicha.
Popoludňajší program sa bude niesť v dokumentárnom duchu. O 14.05 uvedie Dvojka dokument Anjel z Humenného o osude Edity Grossmanovej.
Nasledovať bude blok silných ľudských príbehov – Chlapec, ktorý chcel byť prezidentom o 14.35 o Michaelovi Strankovi, hrdinovi z ostrova Iwo Jima, o 15.35 Nickyho rodina o záchrane viac než 600 detí Nicholasom Wintonom a o 17.15 NAŠE STOROČIE očami storočných, premiérová epizóda o Jiřím Kafkovi, poslednom žijúcom česko-slovenskom letcovi RAF.

Popoludnie ukončí dokument Slnko je sloboda o významnom ekonómovi Jurajovi Sternovi, ktorého rodina sa počas vojny musela ukrývať a len vďaka pomoci cudzích ľudí prežila. Večer o 20.10 bude patriť slovenskej dokumentárnej premiére Mišpoche – Naša rodina, ktorá zachytáva osudy rasovo prenasledovanej rodiny počas vojny.
O 20.40 bude nasledovať talianska snímka Veliteľ ponorky, skutočný príbeh Salvatore Todara, váženého veliteľa, ktorý po porazení nepriateľského parníka odmietol nechať zomrieť zajatcov a aj za cenu veľkého rizika bol odhodlaný previezť ich na neutrálne územie. Dvojka uzavrie deň výročia o 22.40 odvysielaním českej oscarovej klasiky Ostře sledované vlaky.
V nasledujúcich dňoch, od 16. mája, uvedie Dvojka novinku Príbeh v dejinách, vysielanú počas piatkových večerovv dvoch častiach za sebou. Ide o adaptáciu bestselleru Elsy Morante a v sobotu 17. mája to bude československá klasika Smrt si říká Engelchen.
V pondelok 19. mája ponúkne televízna Dvojka film Líška o vojakovi a jeho neobyčajnom priateľstve so zvieraťom a silné dokumenty ako Apokalypsa: Hitlerovo ťaženie na Východ 1941 – 1943, ktorý bude odvysielaný 20. mája o 20.10, či vo štvrtok o 23.25 Skorzeny – najnebezpečnejší muž Európy.
Záver mesiaca bude patriť snímkam Nebeští jezdci (24. mája o 20.35), Falšovateľ (26. mája o 22.05), Nočná mora diktátorov (27. mája o 20.10), Deti chaosu – siroty 2. svetovej vojny (29. mája o 20.35) a Kukačka v temném lese (31. mája o 20.35), ktoré spoločne mapujú osobné, morálne aj historické aspekty vojnových skúseností.
Rozhlasový program
Rádio Slovensko sa bude 8. mája počas celého dňa venovať 80. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny a do živého vysielania sa budú môcť zapojiť aj poslucháči. V rannom i popoludňajšom bloku ich budú moderátori vyzývať, aby sa podelili o rodinné spomienky a pamätníky z blízkeho okolia, ktoré pripomínajú vojnové udalosti.
Celodennú tematickú líniu doplní finále rubriky 80 rokov od oslobodenia, v ktorej sa Boris Koreň každý týždeň vo štvrtokvenoval bojiskám na území Slovenska a opieral sa pritom o bohatý rozhlasový archív.
Rádio Slovensko prinesie aj priamu reportáž z poľského Gdaňsku, kde Hitler rozpútal druhú svetovú vojnu, a zároveň ponúkne rozhovory s protagonistami inscenácie Hitlerov Prezident z Divadla P. O. Hviezdoslava.
STVR online
Rádio Regina Západ ponúkne o 13.05 premiéru rozhlasového pásma Podoby oslobodenia cez prizmu rozhlasového archívu, ktoré prinesie autentické svedectvá pamätníkov oslobodenia zaznamenané Slovenským rozhlasom.
Večer o 22.00 zaznie pásmo Ako bolí spravodlivosť o Simonovi Wiesenthalovi, ktorý po vojne zasvätil život hľadaniu nacistických zločincov. V piatok 23. mája uzavrie Rádio Regina Západ tematiku ukončenia druhej svetovej vojny špeciálnym vydaním Dejiny.sk s podtitulom Oslobodzovanie alebo obsadzovanie – sovietizácia armády a bezpečnosti.
Rádio Regina Stred priblíži svojim poslucháčom v deň výročia o 13.05 dramatické osudy českého maliara a ilustrátora Otakara Štáfla príbehom Hory a vojna. Štáfl bol iniciátorom vzniku prvého filmu o Vysokých Tatrách z výšky a stál aj pri zrode Symbolického cintorína pod Ostrvou.
Jeho život tragicky ukončilo bombardovanie Prahy v posledných mesiacoch vojny, kam sa v dôsledku protičeských nálad musel s manželkou vrátiť.
O 15.05 bude nasledovať relácia s názvom Čo Hron neodplavil – 80. výročie popráv v obci Nemecká, v ktorej redakcia oživí spomienky na jeden z najväčších vojnových zločinov na Horehroní, prinesie trpké svedectvá preživších a zamyslí sa nad ponaučením, aby sa podobné tragédie viac neopakovali.
Rádio Regina Východ pripravilo na 8. mája reláciu s názvom Košice boli hlavné mesto..., ktorá priblíži mesačné pôsobenie prezidenta Edvarda Beneša v Jakabovom paláci v Košiciach, na prvom oslobodenom území Československa. Poslucháči si ju môžu vypočuť presne v deň výročia o 13.30.
Rádio Devín od 5. do 9. mája ponúkne svojim poslucháčom popoludňajší cyklus Verše s podtitulom Vojna nemá peknú tvár. Vysielanie v samotný Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája sa začne o 9.00 fíčrom Údolie o rómskom koncentračnom tábore v Dubnici nad Váhom.
Nadväzovať bude tematicky ladená premiérová Ars musica a o 12.00 začne Poludňajší koncert s dielami Andrzeja Panufnika a Franka Martina.
O 13.30 v relácii Hudba.sk zaznie sakrálna Missa Posoniensis Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorej premiéra sa uskutočnila v roku 1943 a je autorovou najvýznamnejšou sakrálnou skladbou.
Popoludnie vyplnia rozhlasová hra Terezy Lexovej Šepoty, krátky fíčer Pavla Matulu Vyslanec a o 15.50 ponúkne Rádio Devín pokračovanie cyklu Verše s básňami Jána Ondruša, Milana Rúfusa a Mikuláša Kováča. Po nich bude nasledovať hudobné Folkfórum.
V premiérovej Ars litere o 17.00 zaznejú Príbehy 1944-46 viazané na knihu Proti režimu, pozornosť dostane aj titul Jána Pataráka Prvý rok mieru. O 18.00 sa poslucháči v relácii Jazz prenesú do éry swingových bigbandov Glenna Millera a Bennyho Goodmana.
MS v hokeji 2025
Hokejový šampionát sa uskutoční od 9. mája do 25. mája 2025! Všetky informácie, živé rozhlasové vysielanie a zaujímavosti priamo z dejiska nájdete na webe stvr.sk.
Dominantou večera bude o 19.00 premiéra hry Stanislava Kaclíka Keby niečo, zapískaj, ktorá vznikla na základe skutočnej udalosti na jar 1945 v obci Varín na miestnej píle. Tento vojnový príbeh svojho starého otca, strojníka Františka, spracoval ako svoj dramatický debut dlhoročný zvukový majster Slovenského rozhlasu Stanislav Kaclík.
Po hre o 20.30 zaznejú Veľké hudobné diela Josepha Haydna (Missa in Tempore Belli) a Michaela Tippetta (Dieťa našich čias). Program dňa uzavrie o 23.00 Musica Slovaca, ktorá reflektuje vojnu v tvorbe Romana Bergera a Jána Cikkera.
25 50 75 90