Úvod Novinky Tipy z programu

Víťazi súťaže Štúrovo pero sú známi. Patrik Herman má z mladých radosť

Mladí novinári z Trnavy prekvapili spolu so študentmi z Považskej Bystrice a Bardejova.

Víťazi súťaže Štúrovo pero sú známi. Patrik Herman má z mladých radosť Zdroj: STVR

Súťaž Štúrovo pero je najväčšou, najstaršou a najprestížnejšou súťažou stredoškolských a vysokoškolských časopisov a mladých novinárov na Slovensku. Tento rok sa konal už jej 31. ročník. A Slovenská televízia a rozhlas ako verejnoprávny vysielateľ bola partnerom súťaže.


Ďalšími partnermi a vyhlasovateľmi súťaže boli ďalšie mienkotvorne médiá, Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Literárny fond, TASR a ďalšie verejné inštitúcie a organizácie. Odbornú porotu tvorili uznávaní slovenskí novinári, publicisti, literárni tvorcovia a odborníci.

Známa tvár v súťaži

Slovenská televízia a rozhlas mala svoje zastúpenie v porote, kde rozhodovala aj naša populárna tvár a to moderátor Patrik Herman, ktorý pre Správy STVR povedal: „Študentom hovorím, čo je možno zvláštne, že oni sú tí, čo tvoria minulosť. Píšu vlastne do svojich školských časopisov svoje spomienky. Z vlastnej skúsenosti viem, aký je to zážitok po niekoľkých rokoch sa k takému časopisu vrátiť.“

STVR-Patrik-Herman-sturovo_pero Zdroj: TASR

V kategórii vysokoškolských časopisov získal tento rok Zlaté Štúrovo pero Atteliér z Univerzity svätého Cyrila a Metoda v Trnave.

Víťazi sú známi

Najlepšie stredoškolské časopisy sú Rozhľad z Považskej Bystrice a Gymoš z Bardejova. Vyhodnotenie bolo v sobotu 26. apríla v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra (KKĽŠ) vo Zvolene, ktorá bola hlavným organizátorom.

moderátor-Patrik-Herman-Štúrovo-pero Zdroj: TASR

Porota Atteliér vyhodnotila ako najlepší vysokoškolský časopis vďaka pútavej grafike a dobrému výberu tém: „Redakcia ich spracováva do viacerých žánrov. Novinári v ňom píšu otvorene o aspektoch, ktoré mladí ľudia v súčasnosti riešia a prežívajú.“

Bodovali aj Bratislava, Košice a Martin

Dve druhé miesta v kategórii vysokoškolských časopisov si delia publikácie Pod čiarou (Filozofická fakulta Univerzity Komenského Bratislava) a Univerzál (Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach). Tretie miesto má Omphalus Martinensis (Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine).

novinár-pavol_vitko Zdroj: TASR

Zakladateľ Pavol Vitko prezradil novú tému

Dvanásť cien rozdala aj STVR. Porotcovia vyzdvihli nové pohľady. Dlhoročný predseda poroty a zakladateľ súťaže Pavol Vitko povedal, že v súťaži dominovala nová téma: „Predtým to okrem školského života, lásky, cestovania bolo ochorenie COVID-19, potom vojna na Ukrajine a teraz duševné zdravie. Snažíme sa motivovať študentov, aby tieto témy robili publicisticky. Cez psychológov, cez pedagógov, cez ľudí, ktorí sa tomu venujú“

V kategórii Online žurnalistika získali prvé miesto web Atteliér a podcast s názvom Podcastt z Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity svätého Cyrila a Metoda v Trnave. Porota dodala: „Oba sú dlhodobo najlepšími vysokoškolskými médiami na Slovensku a kvalitou sa vyrovnajú aj profesionálnym médiám.“

Tento rok sa prihlásilo 64 stredoškolských a vysokoškolských časopisov, 15 online projektov a 65 novinárov. O cenu za rubriky, ktoré pomáhajú zvyšovať finančnú gramotnosť na stredných školách, sa uchádzalo 13 časopisov.

Viac sa dozviete aj z archívu STVR zo Správ STVR bez reklám a zadarmo.

Zdroj: Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene, TASR, Správy STVR

25 50 75 90