O laureátkach ocenenia v jednotlivých kategóriách rozhodnú diváci a poslucháči STVR spoločne s čitateľmi týždenníka Slovenka formou SMS hlasovania, kupónov a prostredníctvom internetového hlasovania na www.slovenkaroka.sk do 4. júna 2025.
RNDr. Viktória Čabanová, PhD., samostatná vedecká pracovníčka SAV
Pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied. Jej výskum sa zameriava na komármi prenášané vírusy. V roku 2024 v rámci svojho projektu zaviedla celoslovenský monitoring západonílskeho vírusu a vírusu Usutu v komároch vďaka novej metóde odchytu, ktorá šetrí čas aj financie a umožňuje systém včasného varovania.

Zásluhou tohto systému boli následne správne diagnostikované prípady u človeka. Prispela tiež k odhaleniu usídlenia invázneho komára Aedes albopictus na Slovensku a venuje sa informačnej kampani, ktorá pomáha regulovať počet týchto komárov.
doc. MUDr. Monika Laššánová, PhD., docentka klinickej farmakológie na Lekárskej fakulte UK v Bratislave
Predmetom jej vedecko-klinického skúmania je percepcia rizika liekov, s ohľadom na špecifiká a bezpečnosť užívania liekov u žien. Pôsobí ako podpredsedníčka Komisie pre bezpečnosť liekov pri Štátnom ústave pre kontrolu liečiv. Je autorkou a spoluautorkou viac ako 320 vedeckých a odborných prác s viac ako 270 ohlasmi.

Ako zanietená pedagogička budúcich lekárov vzdeláva aj laickú verejnosť formou článkov, diskusií v médiách, ako aj prednáškami na základných a stredných školách a je členkou výkonnej rady o.z. Psi pre život, ktoré sa venuje chovu a výcviku vodiacich psov pre ľudí so zrakovým znevýhodnením.
Mgr. Katarína Nádaská, PhD., etnologička a historička
Venuje sa popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre. Odborne sa venovala viacerým témam aj praktickým kurátorským vedomostiam a zručnostiam v múzejníctve. Jej autorská a kurátorská výstava Konopná nostalgia aj spoluautorská a kurátorská výstava Bratislava v premenách času 1993-2013 získali ocenenia odborníkov i verejnosti.

Je spoluautorkou 5 regionálnych monografií, autorkou 90 vedeckých štúdií a vyše 100 popularizačných článkov. Autorsky sa podieľala na vytvorení série 12 etnologických filmových dokumentov z cyklu Osobnosti slovenskej etnológie. Je autorkou 6 kníh o kultúre a histórii Slovenska a spoluautorkou 5 samostatných monografických prác.
prof. JUDr. Lívia Trellová, PhD., prodekanka Právnickej fakulty UK v Bratislave pre medzinárodné vzťahy a cudzojazyčné štúdium
Vo vedeckej činnosti sa zameriava najmä na problematiku ústavnoprávnych aspektov územnej samosprávy. Publikovala články, monografie, v ktorých poukazuje na rastúci význam komunálnych záležitostí, miestnej správy a potrebu reformy v oblasti verejnej správy.

Publikuje doma aj v zahraničí. Venuje sa kritickej vedeckej analýze práva na samosprávu obce, a ako prvá na Slovensku spracovala právo na samosprávu mestských častí. Participovala na všetkých kolektívnych komentároch k ústave, ktoré doposiaľ vyšli. Je aktívnou recenzentkou dvoch anglických vedeckých časopisov evidovaných v databáze SCOPUS a Web of Science.
Zahlasujte za svoju favoritku formou SMS hlasovania, kupónov a prostredníctvom internetového hlasovania na www.slovenkaroka.sk do 4. júna 2025.
25 50 75 90