Úvod Novinky Tipy z programu

Ako funguje letecká záchranná služba a kedy zasahuje? Vysvetlil známy lekár Michal Pečík

Lekár pozemnej aj leteckej záchrannej služby bol hosťom v Dámskom klube.

Ako funguje letecká záchranná služba a kedy zasahuje? Vysvetlil známy lekár Michal Pečík

Každú stredu večer na Jednotke ukazujeme reálne zásahy zložiek, ktoré zachraňujú životy. Súčasťou relácie Tiesňová linka je aj lekár Michal Pečík, ktorého sme privítali v Dámskom klube.

Michal Pečík prešiel od vodiča sanitky záchrannej služby cez záchranára a popritom vyštudoval medicínu. Dnes je lekárom záchrannej služby a venuje sa urgentnej medicíne. „Som na pozemnej záchranke ako aj na leteckej záchrannej zdravotnej službe na vrtuľníku,“ povedal.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pozemná verzus letecká záchranná služba

Letecká záchranná služba a pozemná záchranná služba sú rozdielne zložky.

„Vo všeobecnosti či už pozemná alebo letecká chodí na zásahy, na ktoré ich pošle operačné stredisko. Letecká záchranná služba je službou rýchlej zdravotnej pomoci s lekárom a ide všade tam, kde je potrebný lekár,“ vysvetľuje Michal Pečík.

Nemusí to byť napríklad nutne len v tom prípade, kde sa pozemná záchranka nedostane. „Možno lekár nie je dostupný z pozemnej a ide ten z leteckej. Väčšinou sú to vážne stavy, poruchy vedomia, problémy so srdcom a dominujú úrazy a vážne dopravné nehody,“ hovorí.

Michal Pečík.png

Na leteckú záchrannú službu prebiehajú špecifické školenia a výcviky. „Sú špecifiká zo zákona. Musíte mať vyštudovanú lekársku fakultu, musíte spĺňať nejakú prax a potom je vhodné mať dobrú fyzickú kondíciu, je zdatný v samostatnej práci, mať skúsenosti, schopnosť improvizovať, pracovať v tíme a nebáť sa lietať,“ zasmial sa.

Fyzická príprava

Michal Pečík je špecifický v tom, že toho robí viac. Okrem toho, že je lekárom pozemnej aj leteckej záchrannej služby, skáče z lietadla a robí vzdušnú akrobaciu.

„Snažím sa dodržiavať kardio tréning, ale aj denne, keď nie som v dlhej službe silový tréning, aby som bol v primeranej fyzickej kondícii,“ prezradil nám.

A všetkým odkazuje toto:

„Platí základné pravidlo- prevencia. Najčastejšia a pre mňa kľúčová je téma používania bezpečnostných pásov. Ak sa venujeme nejakým aktivitám- turistika, horolezectvo, hocičo, ak cítim, že som unavený alebo je to nad moje sily, zvážte to,“ dodal.

Sledujte reláciu Tiesňová linka každú stredu o 22.05 na Jednotke.

25 50 75 90