Stavba Národného domu v Martine trvala iba neuveriteľných rok a osem mesiacov. Budovu navrhol architekt Blažej Bulla podľa vzoru napoleónskeho Paríža.
Ozajstný genius loci
Po rozsiahlej rekonštrukcii túto významnú stavbu slovenských dejín navštívila kamera relácie Slovensko v obrazoch. A moderátorka Silvia Krpelanová zdôraznila: „V budove Národného domu v Martine prebýva ozajstný genius loci.“ Na Štedrý deň 1891 prišiel do Martina vzácny dar.

Poslala ho česká Umělecká beseda. Ide o divadelnú oponu namaľovanú významným českým maliarom Karlom Vítězslavom Mašekom.
Symbol bratstva
V Národnom dome v Martine už takmer 80 rokov sídli Slovenské komorné divadlo. Jeho riaditeľ Tibor Kubička zdôraznil: „Vzácnu maľovanú oponu dostali Slováci ako dar od Umeleckej besedy, prvého českého umeleckého spolku ako symbol bratskej slovanskej vzájomnosti.“
Šéf výpravy Slovenského komorného divadla v Martine Jozef Ciller si myslí:
„Opona je najväčší dar českej kultúrnej verejnosti slovenskej kultúrnej verejnosti. Základný motív opony vychádza zo Sayerových rozprávkových tém a Česká beseda mala naštudovaných slovenských autorov. Sú tam aj podobizne Palárika, či Záborského. V spodnej časti budovy je spomienková galéria Martina Benku s historickými motívmi dobrovoľníkov revolúcie z roku 1848.“
Pôsobili tu herecké osobnosti
Redaktorka Kristína Raševová v pôsobivej reportáži, ktorej video si môžete pozrieť, dodala: „V behu dejín na tejto divadelnej scéne pôsobili mnohé významné herecké osobnosti ako Jozef Kroner, Vlado Müller, Štefan Kvietik, alebo i Eduard Bindas. Len vďaka obnove môžeme dnes opäť obdivovať Národný dom, ako ho kedysi navrhol architekt.“
Viac sa o významnej stavbe Národného domu v Martine dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo.
25 50 75 90