Je to jedno z najviac obávaných a nepríjemných vyšetrení. Pre mnohých to ostáva taký strašiak, že sa na to nikdy neodhodlajú. Dnes sú však už viaceré spôsoby, ako to zvládnuť dobre a s čo najmenšou ujmou.
O kolonoskopii sme sa v Dámskom klube rozprávali s gastroenterológom Milošom Bubánom. Čo teda pomáha a čo je taký základ pred a počas vyšetrenia?
„Čo máme overené je porozprávať sa s pacientom dopodrobna. Každý k nám musí prísť osobne, nepripravujeme na diaľku, ani písomne. Pacient, keď sa s nami rozpráva stratí strach a napätie. Vysvetľujeme mu všetko, čo sa opýta, odľahčenou formou, aj vtipkujeme,“ povedal.
Potom sú tu veci, ktoré sa skrátka obísť nedajú. „Tá päť- šesťdňová diéta pred tým, ako ide na vyšetrenie, aby bol vyčistený a potom je to čistenie pre každého nepríjemné. Behá hore dolu na toaletu, ale to patrí k tomu, inak sa to nedá,“ vysvetľuje.
To je základ. A už samotné vyšetrenie sa dá absolvovať rôzne. „Tí čo sa veľmi boja, si dávajú tabletku na upokojenie. Dá sa to robiť aj v sedácii. Ten, čo má veľký strach alebo mal zlú skúsenosť, prípadne u žien, ktoré sú po odstránení maternice a vaječníkov, kde vzniknú zrasty a črevo padne dole, tam to môžu byť bolestivé. Odporúčame vtedy celkovú anestéziu,“ dodal doktor.
STVR online
Lekári tak robia všetko pre to, aby to pacient zvládol a všetko prebehlo čo najlepšie.
25 50 75 90