Úvod Novinky Tipy z programu

Ak prechádzate peklom, nezastavujte. Psychológ radí v Rádiu_FM, ako prekonať zlé obdobia

K pozitívnym emóciam patrí pocit nádeje.

Ak prechádzate peklom, nezastavujte. Psychológ radí v Rádiu_FM, ako prekonať zlé obdobia

Ak prechádzate v živote peklom, psychológia radí, aby ste v ňom nezastali. Neustále hľadanie východiska z každého zložitého obdobia života v ľuďoch totiž generuje ďalšiu energiu.

Pozitívne emócie - nádej. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Dôležitá podpora blízkych

Medzi pozitívne emócie radíme aj pocit nádeje, ak ho máme náhle vo svojom myslení. Ide o veľmi pozitívnu a k životu potrebnú emóciu najmä vtedy, ak sa nám vidí, že sme sa ocitli vo veľmi nepríjemnom období života, aké môžeme charakterizovať iba tým doteraz najhorším slovom peklo.

objatie-Stanislav-Háber Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Viacerí psychoterapeuti v takýchto prípadoch odporúčajú snažiť sa týmto obdobím prejsť. Ak v ňom zastavíme, ľudská psychika nám nemusí dokázať nájsť z neho východisko, čo je veľmi nebezpečné. Potrebujeme podporu blízkych.

Slnečnice na šrote

Ťažké je hľadať nádej v zúfalých situáciách, aké prináša napr. vojna. Americký umelec maľoval slnečnice na autá, ktoré boli zničené počas ruského útoku na Ukrajine v Irpini na predmestí Kyjeva. Trek Thunder Kelly maľoval kvety pre nádej s cieľom získať peniaze pre humanitárnu pomoc, čo bol v ťažkej situácii príklad pozitívnej činnosti, ktorý mohol obnovovať nádej u ľudí na mier.

kvety-Ukrajina-TASR Zdroj: TASR

Psychológ Aleš Bednařík pre Rádio FM Zuzane Liškovej o tom povedal: „Ak sa nám nedarí, alebo sa nám niečo zlého stalo, prípadne sme sa ocitli v zlých okolnostiach, začíname zrazu pociťovať nádej. Ide o túžbu, že toto zlé sa raz skončí a už bude dobre.“

Nádej vzniká z túžby

Nádej je pre nás dôležitá emócia. Vzniká z túžby, že budeme mať lepší život. Odborník si o tom myslí, že zrazu sa objaví pozitívum v tom, čo sa nám negatívne deje: „Aktívne sa motivujme, aby sme to zlé obdobie prekonali vlastnými silami.“

V ľudskej povahe máme snahu hľadať niečo pozitívne v tom, čo sa nám deje. Ak teda aj získame pocit nádeje, že niečo dobre dopadne, neznamená to, že to naozaj dobre dopadne. Problémom môže byť fakt, že výsledok nemáme vo vlastných rukách a teda ho nevieme ovplyvniť.

deti-fontána-Stanislav-Háber-STVR Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Niekedy nás naštartuje do pocitu nádeje aj pohľad na niečo milé, trebárs na prírodu, či na deti, ktoré sa hrajú.

Až sa to stane, pochopíme

V tom prípade si Aleš Bednařík myslí, že je práve nádej tou pozitívnou emóciou, akú potrebujeme: „Je lepšie, ak máme vnútorne definíciu nádeje, že nádej je túžba po tom, že až veci nejako dopadnú, tak potom uvidíme zmysel toho, čo sa nám dialo.“

Poznáme porekadlo, že nádej zomiera posledná. Nie je to však celkom tak, lebo o pocit nádeje môžeme aj prísť. Vtedy nastupuje beznádej. Sme presvedčení, že náš vývoj nikam nevedie a tak v nás prevládne nihilizmus a pasivita.

Preto sú pocity beznádeje také nebezpečné nielen pre jednotlivcov, ale aj pre celú spoločnosť. Odborník v tom jasno: „Mať nádej znamená, že sa mobilizujeme a snažíme sa pretransformovať nielen seba, ale aj spoločnosť do situácie, aby bola lepšia. Beznádej nás prevalcuje ľuďmi, ktorých nezaujíma, aby bola na tom lepšie spoločnosť, ale aby oni mohli z toho profitovať.“

Oplatí sa preto pocit nádeje v zlej situácii rozumovo hľadať. Hľadajme také naše podmienky, aby sa naše vyhliadky zlepšili. Psychológ si myslí, že ide o hľadanie interpretácie, ktorá nám dáva v zlej situácii zmysel:

„Niekedy tie interpretácie môžu byť bláhové, naivné, iracionálne, ale podstatné je, či nám pomôžu zmobilizovať sa k nádeji alebo k zmysluplnosti.“ Kto hovorí, že lepšie už bolo, ten už nádej stratil.

Ak chcete vedieť viac, ako rozsvietiť svetielko na konci tunela zlého životného obdobia, vypočujte si viac z archívu STVR bez reklám a zadarmo.

25 50 75 90