Úvod Novinky Tipy z programu

Sú jedovaté a zároveň liečivé. Poznáte prvú pomoc pri otrave rastlinami?

Botanička varuje rodičov, ľuľkovec, vranovec, tis či konvalinka deti lákajú ochutnať.

Sú jedovaté a zároveň liečivé. Poznáte prvú pomoc pri otrave rastlinami?

Jedovatým a zároveň liečivým rastlinám, o ktorých vedela už staroveká medicína, bude podľa manažérky Dany Kurtíkovej venované pravidelné podujatie Čo sa skrýva v depozitári, ktoré sa uskutoční 17. októbra o 17.00 h v Matejovom dome Stredoslovenského múzea (SSM) v Banskej Bystrici.

Rastlinné jedy a moc v štáte

lulkovec-zlomocny-pixel2013.jpg

Porozpráva o nich botanička múzea Jaroslava Bobáková, ktorá dodala:

„Na prednáške si predstavíme vybrané druhy liečivých a zároveň jedovatých rastlín, ako aj ich bezpečné využitie. Naučíme sa ich rozoznávať a načrieme i do histórie, keď rastlinné jedy slúžili ako prostriedok získania moci v krajine.“

Zber a použitie


V súčasnosti sa na našom území vyskytuje asi 400 druhov jedovatých rastlín, pričom najviac sa nachádza v čeľadi ľuľkovité a iskerníkovité.

Kolchicín, atropín, akonitín sú obsahové látky rastlín, ktoré sú v malom množstve liečivé, avšak pri nesprávnom použití silne jedovaté.

Zber a použitie takých rastlín je možné iba pod dozorom zodpovedných osôb.

Ako Bobáková upozornila, intoxikácia rastlinnými jedmi predstavovala v roku 2021 na Slovensku deväť percent z celkového počtu otráv, mnoho z nich sa týkalo detí.

Veľké riziko otráv

Sanitka.jpg Zdroj: RTVS, Stanislav Háber

Práve pre ne predstavujú chutne vyzerajúce plody ľuľkovca, vranovca, tisu alebo konvalinky veľké riziko otráv.

Botanička SSM Jaroslava Bobákova pridala základné rady, ako postupovať pri prvej pomoci:

„Po skonzumovaní jedovatých rastlín je nutné zabrániť ďalšiemu pôsobeniu jedu, preto treba urýchlene vyvolať vracanie, privolať lekársku pomoc, prípadne podať živočíšne uhlie.“

Záchranárom je potrebné povedať čo najviac informácií o druhu a množstve prehltnutej rastliny, ako aj o čase jej konzumácie.

25 50 75 90