Beáta Dubasová, ktorá patrí medzi legendy slovenskej populárnej hudby, začínala v roku 1982 na súťaži Košický zlatý poklad, kde získala 2. miesto a Cenu divákov.
Ako si spomína na svoje začiatky, čo si myslí o dnešnej mladej generácii a v čom podľa nej tkvie tajomstvo úspechu?
„V lete v 1982 mi zatelefonovala košická skladateľka a speváčka Magda Medveďová a ponúkla mi možnosť súťažiť s jej skladbou a textom Štefana Moyzesa s názvom Cesta domov. Pamätala si ma ešte z Prešova, zo speváckej súťaže. Pesnička sa mi páčila, bolo to pomalé blues a tak som to rada prijala,“ zaspomínala si na súťaž Košický zlatý poklad Beáta Dubasová.
Na súťaž do Košíc mladá speváčka cestovala nočným vlakom z Bratislavy, kde v tom čase pracovala ako kontrolórka kvality v Zornici. „Nepoznala som tu vtedy nikoho. Pesničku som sa učila aj skúšala na ubytovni, kde som vtedy bývala.“
Dnes je to náročnejšie
Podľa speváčky je dôležité, aby sa mladí ľudia nebáli nasledovať svoje sny a ciele. „Radím im, že ak majú nejaké hudobné ambície, aby to v každom prípade skúsili, lebo nie je čo stratiť, môžu iba získať napríklad aj dobre mienené rady od renomovaných porotcov, textárov, hudobníkov, ľudí z brandže,“ zamyslela sa speváčka, podľa ktorej je skvelou príležitosťou práve súťaž Košický zlatý poklad.
„Považujem za dobré, že to je autorská súťaž, lebo súťaží spevákov je dosť, ale je pomerne málo autorov, ktorí by im mohli napísať piesne. V každom prípade je dobré zmerať si sily, prekonať trému aj získať skúsenosti s priamym prenosom, pred kamerami, publikom aj možnosť konfrontovať sa s inými spevákmi, či skupinami, textármi, hudobníkmi na pódiu,“ uviedla speváčka.
STVR online
Dodala, že vďaka účasti interpreti získajú šancu vytvoriť si nahrávku piesne a dostať sa viac do povedomia poslucháčov aj tým, že ich skladba zaznie v rádiu.
Vývoj populárnej hudby však speváčka nevidí ružovo. „Smutné je, že je tak obrovský tlak na interpretov, aby vydávali skladby v rýchlom slede a často je dnes pesnička pár týždňov na výslní a po roku si na ňu žiaľ, ani nespomeniete. Ale to je problém celého hudobného sveta, lebo poslucháči dnes berú hudbu ako rýchly a spotrebný tovar a ani netušia, aké tvorivé úsilie je za tým všetkým,“ zamyslela sa Beáta Dubasová.
Prihlásiť sa do 41. ročníka Košického zlatého pokladu môžu autori, autorky, interpreti a interpretky pôvodnej slovenskej populárnej hudby do 1. septembra 2025.
Súťažné skladby musia byť po slovensky spievané a je potrebné ich prihlásiť v dvoch krokoch – vyplnením prihlasovacieho formulára na webovej stránke STVR.
Finále súťaže sa uskutoční 18. októbra 2025. Viac informácií nájdete na https://www.stvr.sk/formulare/kosicky-zlaty-poklad
25 50 75 90