Úvod Novinky Filmy a seriály

Ako klimatické zmeny ovplyvňujú vývoj civilizácie? Sledujte na Dvojke šokujúce zistenia

Katastrofa Bronzovej doby má tisícročné súvislosti a unikátne pamiatky aj u nás.

Ako klimatické zmeny ovplyvňujú vývoj civilizácie? Sledujte na Dvojke šokujúce zistenia Zdroj: TASR, František Iván

Bronzová doba v praveku označuje v archeológii obdobie, kedy sa ešte nerozšírilo používanie železa, hoci používanie medi už bolo dobre známe. Vyrábali sa vďaka tomu aj nové zbrane.

Klimatická zmena a civilizácia

Britský režisér Mike Slee na Dvojke 1. júla o 20:10 h v epizóde Katastrofa bronzovej doby v rámci seriálu Tajomstvá civilizácie uvažuje, či za jej koncom môže klimatická zmena. Sledujte tento zaujímavý pohľad na dejiny a širšie súvislosti.

slnko-horúčavy-Stanislav-Háber Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Viacero teórii vychádza z vedeckých zistení a tie hovoria, že história v prípade zmien počasia sa opakuje a má na náš vývoj väčší vplyv, než by sme si možno mohli myslieť a boli schopní pripustiť.

Tvorcovia seriálu Tajomstvá civilizácie využívajú nové vedecké poznatky archeológie, aby sa pozreli na informácie dotýkajúce sa aj našej súčasnej civilizácie.

História nás učí

Už staré rímske poznanie „historia magistra vitae“ učilo, že história je učiteľkou života. Fakty, že klimatické zmeny ovplyvnili vývoj viacerých civilizácií, sú nesporné.

Ochladzujúca sa klíma mala vplyv na kolaps spoločnosti tak, ako v súčasnosti vplýva zasa jej opak – urýchlené otepľovanie našej planéty.

bronzová doba archeoskanzen-vykopávky-František-Iván-TASR Zdroj: TASR, František Iván

Každá časť britského televízneho seriálu Tajomstvá civilizácie hľadá súvislosti interakcií medzi ľuďmi, krajinou a podnebím. Tieto sily spoluvytvárali ľudské dejiny, ale majú vplyv aj na našu modernú súčasnosť. Dokonca možno väčší, než aký by sme si dokázali predstaviť, či uvedomiť.

U nás našli najstaršie hračky na svete

Unikátne pamiatky z praveku práve z odbobia, ktoré rieši britský film režiséra Mikea Sleea v štvrtom tisícročí pred Kristom, máme aj na Slovensku.

V archeoskanzene v Nižnej Myšli neďaleko Košic vystavujú viaceré jedinečné pamiatky. Medzi nimi aj hlinený vozík s kolieskami, ktorý pripomína dnešné autíčka na hranie.

Archeoskanzen Nižná Myšľa. Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Pochádza z otomanskej kultúry a vek sa odhaduje na 1800 až 1400 pred našim letopočtom, teda má možno až štyri tisíc rokov. Tento nález poznajú na celom svete, lebo je to jedna z najstarších hračiek v dejinách ľudstva. Výskum pod vedením Ladislava Olexu tu v roku 2008 objavil aj súbor piatich šperkov zo zlatého drôtu.

bronzová doba archeoskanzen-Milan-Kapusta-TASR Zdroj: TASR, Milan Kapusta

Ako Rádio Slovensko podrobne informovalo, že zo staršej doby bronzovej sa našli v Nižnej Myšli pamiatky, aké sú porovnateľné so vzácnymi egyptskými nálezmi z čias kolísky ľudskej civilizácie. Lektor Archeoskanzenu v Nižnej Myšli Patrik Stein redaktorke Rádia Slovensko Mariane Kovácsovej potvrdil:

„Máme tu aj kamenné či hlinené pliešky s vytesanými ornamentmi, ktoré predpokladáme, že môžu byť najstaršími doskovými hrami. Máme tu aj hrkálky staré približne 3500 rokov, ktoré stále hrkajú.“

Šokujúce kľúčové súvislosti

Súvislosti rozmachu, alebo zániku tej ktorej civilizácie v dejinách so zmenami klímy v danom období sú niekedy až šokujúce. Nik nemôže poprieť, že večne sa pretvárajúci svet prírody okolo nás zohrával a stále zjavne zohráva jeden z kľúčových momentov pri písaní príbehu ľudstva.

Sledujte pútavý britský seriál Tajomstvá civilizácie a jej diel Katastrofa bronzovej doby v utorok 1. júla na Dvojke a potom v ďalších dňoch v reprízach.

Zdroj: Rádio Slovensko, TASR, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90