

KUSÁ, Tatiana, rod. KALINOVÁ
Dramaturgička, redaktorka, moderátorka
Dátum narodenia: 4. 11. 1952, Bratislava
Životopis
Absolvovala štúdium slovenčiny a latinčiny na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1976), PhDr. (1978). V rokoch 1976 – 1991 bola redaktorkou vo vydavateľstvách Pallas a Tatran. Z latinčiny preložila dielo barokového autora Daniela Krmana Itinerarium-Cestovný denník.
V Slovenskom rozhlase pracuje od roku 1993. Začínala vo vysielaní pre tínedžerov Rádio 13 (Redakcia pre deti a mládež). Pripravovala a moderovala kontaktné relácie Večerná revue pre mladých, Rádiorevue, neskôr Dobrý deň, Slovensko!, Popoludňajšie ladenie a Soirée. V roku 1995 nastúpila do Redakcie umelecko-dokumentárnej publicistiky, kde bol jej doménou rozhlasový dokument (fíčer) a dramatizované pásmo. Dialóg s odborníkmi doplnený ukážkami z dobových dokumentov a literatúry je typický tiež pre jej vzdelávacie programy: Mystérium ducha, Autor na dnes - Maturitné čítanie, Ars litera a najmä magazín o dejinách Historia magistra vitae, kde odvysielala napr. cyklus Panovnícke dynastie v našich dejinách a Tajomstvá údolia Nílu (o egyptských pamiatkach na Slovensku a začiatkoch slovenskej egyptológie).
Od roku 2009 v dlhodobom autorskom projekte Parnas, ktorý tiež moderovala, v interpretácii našich najlepších recitátorov predstavila kompletné kľúčové diela svetovej a slovenskej literatúry: oba Homérove eposy Ílias (2009) a Odysseia (2010), Vergíliovu Eneidu (2011), Ovídiove Metamorfózy (2013), Danteho Božskú komédiu – Peklo (2014), Očistec (2015), Raj (2016), Veľkomoravské literárne pamiatky (2017), Zamarovského Objavenie Tróje (2018) a Za siedmimi divmi sveta (2019), Hollého Svätopluka (2020), Vyznanie sv. Augustína (2021), oba diely Goetheho Fausta (2023) a Veľkomoravské literárne pamiatky: Život Konštantína-Cyrila (2025). V komentároch vo forme rozhovorov vystúpili naši špičkoví odborníci: literárni vedci, historici, klasickí filológovia, muzikológovia, kunsthistorici, archeológovia a egyptológovia.
Tvorba
Je autorkou mnohých rozhlasových dokumentov: Básne z kovu odliate, Taký býval Grandhotel, Sympózium, Na Skale útočišťa, Vivat, alma mater!, Mauerova stopa, Surge et ambula!, Prázdniny s mamou, Anjeli nad Bojnou, Idem do školy, Čo s deťmi?, Pamäjte si to meno!, Na to som dlho čakal, Šuhajko, ja ťa chcem! (spolu s Barborou Kalinovou). Jej rozhlasové dokumenty reprezentovali Slovenský rozhlas na medzinárodných súťažiach rozhlasovej tvorby Prix Italia a Prix Europa. Zároveň bola aj členkou medzinárodných porôt na týchto festivaloch. Rozhlasový dokument externe prednášala na Paneurópskej vysokej škole. Pod jej vedením študenti tejto školy zaznamenali v deň sťahovania do nových priestorov SND v rozhlasovom dokumente Posledné predstavenie v DPOH a na Malej scéne; študenti žurnalistiky Univerzity Komenského a VŠMU zasa vo forme oral history nahrali sedemdielny cyklus Mozaika storočia - spomienky pamätníkov na dejinné udalosti v našej histórii.
Je autorkou rozhlasových a televíznych hier: Kto je tu zanedbaný, miláčik? (v televíznej a divadelnej verzii A čo ja, miláčik?), Bozkaj ma, miláčik!, Bingo baby, Moja Amerika, Čo keby ožili? (spolu s Andreou Kalinovou a Danielou Chlapíkovou). Jej divadelná hra S mamou bola v rokoch 2007 – 2009 v repertoári Slovenského národného divadla, komédia Syna či dcéru? v rokoch 2017 – 2022 v repertoári Divadla Andreja Bagara v Nitre.
Ocenenia
Hlavná cena na Medzinárodnom festivale filmových a televíznych veselohier v bulharskom Gabrove a Ocenenie poroty Zlatá magnólia - Šanghaj ´88 za televíznu inscenáciu A čo ja, miláčik?. Dvojnásobná nositeľka hlavnej ceny Literárneho fondu za rozhlasovú tvorbu; dvojnásobná nositeľka hlavnej ceny na Festivale rozhlasovej tvorby; dvojnásobná nositeľka Ceny SAV za propagáciu vedy; novinárska cena Nadácie otvorenej spoločnosti; Cena Vojtecha Zamarovského; cena v Žatve Slovenského rozhlasu; Výročná cena Literárneho fondu za celoživotné dielo; Osobnosť Slovenského rozhlasu – pri príležitosti 95. výročia SRo, nominácia na Slovenku roka, Krištáľové krídlo a Cenu časopisu Pamiatky a múzeá. Za interpretáciu Homérovho eposu Ílias v projekte Parnas dostal Dušan Jamrich Cenu ministra kultúry SR.