

MIKUŠOVÁ, Mária
redaktorka
Dátum narodenia: 20. 1.1952 Spišská Sobota, Poprad
Životopis
Absolvovala štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1985), PhDr. (1987).
V Československom, resp. Slovenskom rozhlase pracovala v rokoch 1971 – 2018. Pôsobila na rôznych pozíciách, ako hlásateľka, autorka, redaktorka a moderátorka jednej z najpopulárnejších relácií Dobré ráno a Konečne sobota, moderovala reláciu Popoludnie s rozhlasom, Štúdio svet, bola aj vedúcou Redakcie medzinárodného života.
Po vzniku samostatnej SR sa stala prvou vyslanou zahraničnou spravodajkyňou Slovenského rozhlasu. V rokoch 1994–2000 a 2003–2007 pôsobila v Ruskej federácii a štátoch Spoločenstva nezávislých štátov so sídlom v Moskve.
Pokrývala vývoj, ako aj vzájomné vzťahy v ére prezidentov Jeľcina, Putina, Medvedeva a opäť Putina, dramatické zmeny ruskej zahraničnej, ale najmä domácej politiky. Sledovala udalosti súvisiace s potopením atómovej ponorky Kursk, udalosti v Gruzínsku, Bielorusku a na Ukrajine. Stala sa aj prvou rozhlasovou spravodajkyňou z vojen v Čečensku a na Kaukaze vôbec. Na Kaukaze informovala napr. o teroristických útokoch na školu v Beslane, či na nemocnicu v Buďonovsku, o únose slovenských stavbárov z Nitry, priniesla reportáže z utečeneckých táborov v Čečensku aj v Ingušsku. Medzi vrcholy spravodajského pôsobenia patrí vôbec historicky prvé priame rozhlasové vysielanie zo štartu rakety z Bajkonuru, keď na palube bol prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Táto reportáž sa pre reportérsku originalitu dostala do prvej stovky katalógu zvukov EBU. Ako spravodajkyňa Slovenského rozhlasu patrila v tom období do kremeľského poolu. Osobitne výnimočné boli priame reportáže najprv z prevratných udalostí v Gruzínsku a potom najmä z Ukrajiny. Ale aj prvá reportáž v Slovenskom rozhlase z extrémneho severu, z bývalého gulagu SLON na Soloveckých ostrovoch.
Po zrušení zahraničných postov, počas vedenia M. Zemkovej, na záver pôsobenia v už spojenom RTVS desať rokov riadila programovú službu Rádio Slovakia International, ktoré vysielalo v šiestich jazykoch.
V čase, keď nastúpila do zamestnania, kládlo vedenie veľký dôraz na správnosť slovenského jazyka a prejav pri mikrofóne.
Spolupracovala s rozhlasovými stanicami BBC, Deutsche Welle, so Slovenskou televíziou, Československým rozhlasom a Československou televíziou, s Českým rozhlasom, s Československým spravodajským filmom, so Slovenskou filmovou tvorbou, Krátkym filmom, s časopismi Slovenka, Týždeň, s denníkmi: Sme, Hospodárske noviny, Pravda.
Získala viacnásobné ocenenia v súťaži o najlepší prejav v skupine hlásateľov, ocenenia v rozhlasovej žatve za príspevky v Dobrom ráne. Je držiteľkou Ceny Gaba Zelenaya za celoživotnú novinársku prácu.