

HAUSEROVÁ-KAMENISTÁ, Jana
televízna hlásateľka
Dátum narodenia: 24.8.1945, Bratislava
Životopis
V Bratislave absolvovala strednú zdravotnícku školu, odbor farmaceutický laborant.
Prácu s mikrofónom si vyskúšala už ako päťročná v Detskej rozhlasovej družine Československého rozhlas v Bratislave. „Teta“ Viera Bálinthová vtedy čítala pravidelné rozprávky pre deti: „Velikánsku knižku mám, pred sebou ju otváram. Rozprávočky v celom svete do písmeniek sú v nej skryté, jednu z nich vám prečítam...“ a ona jej obracala stránky v knihe. Ako spomína v diele Evy Siskovej Magické rozhovory „...nevedela ešte čítať, preto jej texty predčítavali a ona sa ich učila naspamäť. Až skončila pri recitácii.“
Počas jej stredoškolského štúdia vypísala poetická scéna Divadlo Za rampami konkurz na recitátorov poézie. Jana Hauserová túto príležitosť využila. Učil ju majster slova, herec Gustáv Valach, ktorý mal v tom období v divadle „dištanc“ z politických dôvodov. Robil si práve kurz na žeriavnika, a popri tom sa ujal adeptov, ktorí sa zaujímali o umelecký prednes.
Z Hviezdoslavovho Kubína až do televízie
J.Hauserová patrila k pravidelným súťažiacim na Hviezdoslavom Kubíne. Prednášala najmä svoje obľúbené diela od Miroslava Válka a srbského básnika Vaska Popu. Charakterizoval ju hlboko zvnútornený, pritom analyticko-racionálny prejav, ktorým náročný básnický text precízne a pre poslucháča jasne predniesla.
V roku 1967, keď nastúpila na miesto referentky na Povereníctve školstva a kultúry, ju oslovili z produkcie Hlavnej redakcie programu, že sa pripravuje konkurz na televíznu hlásateľku. V decembri 1967 sa ho úspešne zúčastnila. Na novú profesiu ju pripravoval – ako pred ňou aj ostatné kolegyne – Dušan Gábor, kedysi sám rozhlasový hlásateľ.
Ale po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 televízia prešla na niekoľko dní do ilegality a vysielala z rôznych utajených miest. Až keď sa začiatkom septembra vrátila do svojho sídla do budovy bývalej Tatrabanky na námestí SNP v Bratislave, mohlo skúšobné obdobie J.Hauserovej pokračovať.
Po odchode niektorých hlásateliek už začala dostávať šancu aj „naostro“, hoci zväčša len v menej sledovaných, dopoludňajších hodinách. Prvé celovečernú zmenu absolvovala počas Štedrého večera 1968: štyri hodiny živého vysielania bez čítacieho zariadenia.
Pred kamerou, za kamerou...
V roku 1975 prešli programové hlásateľky do novej budovy Slovenskej televízie v Mlynskej doline. S novým prostredím prišli aj nové príležitosti a Jana Hauserová začala okrem hlásenia programu účinkovať v reláciách ako Kazeta, Mladé rozlety, Mladými očami, Dni československej tvorby v krajinách RVHP, spevácke súťaže, nahrávala komentáre k prírodopisným filmom, viedla besedy pri Otvorených dňoch televízie.
K jej práci patrila aj účasť na rôznych akciách spoločenského a kultúrneho života, napríklad uvádzanie premiér filmov za účasti hercov, scenáristov, režisérov, speváckych súťaží mladých talentov či konferovanie podujatí na poľnohospodárskej výstave Agrokomplex v Nitre.
Pre televíziu scenáristicky i redakčne pripravovala Televízny informačný kaleidoskop, scenáre ku krátkym propagačným filmom a dramaturgicky spolupracovala s Hlavnou redakciou dokumentov. 70. a 80. roky 20. storočia tak boli vrcholom jej televíznej kariéry.
Po Novembri 1989 prešla na redaktorský post, na ktorom pripravovala najmä relácie o poézii a to nielen pre televíziu, ale aj rozhlas.
Takmer 35 rokov práce v médiách
Na záver svojho pôsobenia prijala v r. 2000 miesto hlásateľky v Slovenskom rozhlase a písala aj scenáre venované divadelným a filmovým umelcom. V ďalšom roku odišla do predčasného dôchodku. S manželom Jánom Kamenistým (nar. 1941) novinárom, prekladateľom, odborníkom na umelecký prednes a častým porotcom recitačných súťaží, majú dve dcéry.