Úvod Novinky Tipy z programu

Elektrické auto vám už umyje aj riad. Sledujte úspech vedcov v Košiciach v relácii VAT

Držíme sa na špici v zavádzaní nových technológií.

Elektrické auto vám už umyje aj riad. Sledujte úspech vedcov v Košiciach v relácii VAT

Od roku 2009 v relácii Veda a technika v skratke VAT vám Dvojka prináša informácie o technologickom pokroku vo svete spolu s moderátorom Gregorom Marešom. Ten sa pravidelne venuje aj úspechom slovenskej vedy.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Spätný prúd je rarita

Vždy poteší zistenie, že aj na Slovensku máme špičkových svetových odborníkov, ktorí zavádzajú najnovšie technológie do praxe.

Na Technickej univerzite v Košiciach (TUKE) ako jediní u nás majú elektrické auto, ktoré iba neberie, ale aj dodáva elektrickú energiu. Pre VAT Samuel Bucko z Fakulty elektroenergetiky a informatiky TUKE vysvetlil:

„Vďaka novým technológiám môže auto slúžiť aj ako zdroj elektrickej energie. Naša technológia, ktorú máme na katedre elektroenergetiky ponúka užívateľovi rodinného domu, hotelu, alebo nejakého biznis centra dodávanie elektrickej energie nielen z fotovoltaických panelov ako zo striedača do siete, ale vďaka elektrickým autám, umožňuje dodávku elektrickej energie z batérie do siete.“

elektrické-auto-stanislav-haber-nabíjanie Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Teda ide o spätnú dodávku z auta, ktoré sa predtým nabilo, elektrickej energie do siete a Samuel Bucko vysvetlil, aký to má význam:

„V praxi môže spätný obojsmernný tok elektrickej energie vyzerať tak, že pripojím si auto na nabíjaciu stanicu, pokiaľ mám dostatok elektrickej energie napríklad z obnoviteľného zdroja, tak ho nabíjam, ale pokiaľ tú dostatočnú energiu z fotovoltického zdroja nemám, tak môžem využiť batériu z elektrického auta.“

Zaujímavé ekonomické výhody

Navyše sa možnosť dodávať elektrinu z auta do domu dá využiť aj z ekonomických dôvodov a to aj mimo vlastníka auta, ako Samuel Bucko dodal:

„Ďalšie využitie by mohla byť regulácia elektrickej energie u jednotlivých užívateľov cez operátora a dispečera na diaľku. Mohol by takto zapínať nabíjanie a vybíjanie batérie pri udržiavaní stabilnej siete a vedel by ju vyrovnávať, vybalancovať pomer výkonu a spotreby. Ako jediní na Slovensku máme takúto nabíjaciu stanicu u nás na katedre.“

Samozrejme Gregora Mareša zaujímalo, koľko elektrickej energie momentálne dokáže nabité auto poskytnúť na chod domácnosti. Samuel Bucko uviedol príklad: „V prípade nášho elektrického vozidla jeho batéria má takú kapacitu, že v prípade bežnej domácnosti by energia vydržala na 20 cyklov štandardného umývacieho procesu v umývačke riadu.“

Viac sa dozviete z archívu STVR bez reklám a zadarmo, alebo priamo z vysielania relácie VAT na Dvojke.

Zdroj: VAT, STVR - Stanislav Háber

25 50 75 90