Úvod Novinky Tipy z programu

Z hojdačky objavíte výhľady na okolie do prírody, aj na rôzne pamiatky

Hojdajte sa na hrade, aj na lesných vyhliadkach, akoby ste lietali.

Z hojdačky objavíte výhľady na okolie do prírody, aj na rôzne pamiatky Zdroj: STVR

Výhľad z hojdačky sa vraj dá prirovnať k sledovaniu krajiny z vtáčích krídel. Takto prirovnal túto zábavu moderátor Michal Slanička v Slovensku v obrazoch: „Na hojdačky už narazíme kdekoľvek.“

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Mesto Trenčín ako na dlani

Rovnako aj marketingová manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín region Petra Gabrielová si myslí:

„Hojdačky v prírode sú momentálne veľký trend. Vyhľadáva ich poslednú dobu skoro každá veková kategória a to najmä rodiny s deťmi, pre ktorých sú hojdačky ideálny cieľ, ako deti motivovať k turistike.“

Trenčín-výhľad-Trenčín-hrad-Stanislav-Háber Zdroj: STVR, Stanislav Háber

Povedzme si, že takto sa deti motivovať aj na prehliadky historických pamiatok. Michal Slanička sa pohojdal na Trenčianskom hrade, odkiaľ pri hojdaní videl na mesto Trenčín a Petra Gabrielová mu ukázala aj ďalšie hradné hojdačkové výhľady: „Od výhľadu na mesto Trenčín vidíme vážsky kanál či úpätie Bielych Karpát.“

Hojdajú sa malí, aj veľkí

Neďaleko nad obcou Trenčianska Teplá objavíte ďalšiu hojdačku, ku ktorej sa podľa Petry Gabrielovej dá dostať veľmi ľahko:

„Cesta k hojdačke trvá asi desať minút do mierneho kopca, čo zvládnu v pohode aj deti a po ceste vidíme nádherný výhľad na trenčiansky hrad, či na Skalku a cez kopec nájdeme kúpeľné mesto Trenčianske Teplice, odkiaľ sa sem tiež dá dostať pohodlne po turistickej značke.“

Do tretice objavíme výhľadovú hojdačku pri dvadsať metrovom turistickom kríži nad dedinou Mojtín v púchovskom okrese, kam sa podľa sprievodkyne Kataríny Adamčíkovej dá prísť „po modrej turistickej značke od lyžiarskeho strediska.“

Najstarší vojak na svete

Pri lesnej prechádzke bez stúpania objavíme aj tunajšiu prírodnú jaskyňu sv. Jozefa, v ktorej sa podľa Kataríny Adamčíkovej: „Konali sa tu omše, kým v Mojtíne nemali kostol a ešte aj teraz sa tu omše konajú najmä v máji.“

Ladislav-Škultéty-Gábriš-Milan-Podmaník-TASR Zdroj: TASR, Milan Podmaník

V Mojtíne však objavíte aj sochu najstaršie slúžiaceho vojaka v histórii na svete Ladislava Škultétyho-Gábriša, ktorý sa tu narodil. Slúžil za doby štyroch cisárov Márie Terézie, Jozefa II., Leopolda II. a Františka I. Prežil 22 vojen a bojoval na takmer 260 bojiskách.

Rekordér dejín ľudstva

V habsburskej armáde slúžil od dvanástich rokoch od roku 1750 neuveriteľných 81 rokov, vďaka čomu sa stal rekordérom vojakom v celých svetových dejinách ľudstva.

Zomrel 19. augusta 1831 ako 93 ročný a celý svoj majetok odkázal Mojtínu, aby zaňho postavili rodákom kostol a školu. Vojak chcel, aby jeho rodáci boli vzdelaní a nešli ako kedysi on negramotní do sveta.

Výlety za hojdačkami vás zavedú na mnohé zaujímavé miesta, o čom sa dozviete z archívu STVR relácie Slovensko v obrazoch aj z archívu a zadarmo.

25 50 75 90