Po smrti pápeža Františka sa kardináli zišli v Ríme, aby zvolili jeho nástupcu. Konkláve sa začalo v stredu 7. mája a po niekoľkých kolách hlasovania sa z komína nad Sixtínskou kaplnkou 8. mája podvečer vzniesol biely dym a zaznelo tradičné „Habemus papam“ – máme pápeža.
Novým pápežom sa stal kardinál Robert Francis Prevost z USA, oznámil z baziliky sv. Petra kardinál Mamberti. Nový pápež prijal meno Lev XIV.
Konkláve
sa zúčastnili kardináli mladší ako 80 rokov, ktorí mali právo voliť.
Počas dvoch dní v tajných hlasovaniach rozhodovali o tom, kto
povedie katolícku cirkev v ďalších rokoch.

Hlasovalo sa dvakrát dopoludnia a dvakrát popoludní, až kým nepadla dohoda na jednom mene. Dnešným dňom, od 8.mája, nový pápež Lev XIV. preberá úlohu duchovného lídra viac než jednej miliardy katolíkov na celom svete.
Kto prichádzal do úvahy?
Ešte pred samotným hlasovaním sa živšie diskutovalo o možných nástupcoch. Najviac sa skloňovali mená troch talianskych kardinálov blízkych Františkovi – Pietro Parolin, Matteo Maria Zuppi a Pierbattista Pizzaballa.
Do širšieho výberu favoritov patrili aj zástupcovia z iných častí sveta. Spomínal sa maďarský kardinál Péter Erdö, maltský biskup Mario Grech či kanadský kardinál Marc Ouellet.

Pozornosť pútal aj Christoph Schönborn z Viedne, ktorý bol dlhé roky blízkym spolupracovníkom Jána Pavla II. a Benedikta XVI.
Nový pápež vstupuje do služby v čase výziev, ktoré sa dotýkajú nielen duchovného života, ale aj sociálnych, ekologických či politických otázok. Svet teraz sleduje, aký štýl vedenia zvolí a aké témy si vytýči ako prioritné.
Jeho prvé rozhodnutia napovedia, akým smerom sa bude Katolícka cirkev uberať v najbližších rokoch.
25 50 75 90