Veľká noc je sviatok jari, tradícií a rodinných stretnutí. Každý ju prežíva po svojom, niekto doma, iný aj v práci. Moderátori Rádia Slovensko prezradili, ako vyzerajú ich veľkonočné spomienky, zvyky aj sviatočné želania.
Šibači sa báli prísť
Petra Bernasovská spomína, že ako dieťa z Petržalky nezažila klasickú veľkonočnú šibačku. „Chlapci sa hanbili chodiť polievať, navyše moja mama bola učiteľka na našej škole, takže sa asi aj báli,“ smeje sa.

Veľká noc má pre Petru Bernasovskú aj svoju výraznú chuť. „U nás to bola klasika – šunka, syr, cvikla a chren. Mama robievala výborný chren so smotanou. Skutočne štípal, až nám tiekli slzy,“ spomína s úsmevom. Práve cvikla a chren sú pre ňu dodnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočného stola.
S rodičmi ušli na chatu
Klasická šibačka a oblievačka obišla aj Ivanu Ilgovú. „Moji rodičia vôbec neriešili žiadne veľkonočné zvyky, a prakticky vždy sme pred prípadnými šibačmi „ušli“ na chatu. Takže ja som v detstve nebola nikdy obliata ani vyšibaná,“ spomína.

Dnes ju skôr než tradície teší samotná jar, ktorú Veľká noc symbolizuje. V kuchyni si nostalgicky pripomína detstvo chutným jedlom. „Údené mäso s kyslou kapustou, zemiakovými knedličkami z prášku a opečenou cibuľkou. To jedlo som neskutočne milovala,“ prezrádza.
Vajíčko som si nezaslúžil
Tradičné „šibi-ryby“ si ako chlapec neužíval ani známy komentátor Stano Ščepán. Naopak, veľkonočné pondelky boli skôr jeho nočnou morou.
„Jednak som mal zafixované, že dievčatá treba ochraňovať a nie 'biť', no najmä som mal stres z toho, že som nikdy nevedel, čo mám pri šibaní a polievaní hovoriť. Veršíky sa mi zdali infantilné a vlastné som žiadne nevedel,“ priznáva.

Preto sa na šibačku nikdy neodhodlal a symbolickú odmenu si radšej nechal ujsť. „Moja zmysel pre čestnosť odmietala prijať akékoľvek obyčajné vajíčko, pretože som si ho nezaslúžil,“ povedal úprimne.
Na Veľkej noci predsa len našiel niečo, čo si obľúbil, a tým boli dobroty od babky. „Moja babka piekla každoročne skvelé punčové koláče. Sotva sme k nej na dedinu prišli, už ma posielala do komôrky, kde ich zvykla mať odložené,“ zaspomínal si s láskou.
Oblievalo sa snehom
Moderátorka Nora Gubková vníma Veľkú noc hlavne ako symbol pohody a lásky. Ako dieťa trávila tento čas na strednom Slovensku. „Väčšinou ešte býval sneh, a tak sa neoblievalo, ale dievčatá schytali za vedro snehu a toto sa opakovalo celé predpoludnie,“ spomína.

Nezaprie však v sebe svoje nemecké korene. V detstve totiž dostávala darčeky „od zajaca“, ako je v Nemecku zvykom.
Ak by mala vytvoriť vlastnú veľkonočnú tradíciu, bola by trochu nezvyčajná. „Prežiť všetky sviatočné dni v prírode, mimo ľudí a dokázať vyžiť iba z toho, čo ponúka príroda,“ prekvapila svojou odpoveďou.
25 50 75 90